Liny na statku

Zawiesia linowe – charakterystyka

Zawiesia linowe to popularne i często stosowane w przemyśle przyrządy dźwignicowe, służące do podnoszenia i transportowania towarów. Są wykonywane z linek stalowych, elastycznych lub ocynkowanych. Z racji przeznaczenia, są wyjątkowo trwałe i uniwersalne pod względem przenoszonych materiałów. Firmy zaopatrujące przedsiębiorstwa w tego typu wyposażenie, oferują odmiany pętlowe w kilku wariantach, bezkońcowe o zamkniętym obwodzie, kauszowe lub kilkucięgnowe – zależnie od potrzeb dostępne są dwu, trzy lub czterocięgnowe.

Jakie są rodzaje zawiesi linowych?

Liny na statkuSą one w stanie udźwignąć ciężar o masie od 0,4 do 4 ton. Ich długość może wynosić od 1 do 6 metrów, natomiast średnica liny od 6 do 20 milimetrów. Przyrządy tego typu dostępne są w wariancie stalowym lub pasowym. Ten pierwszy typ wykonywany jest zazwyczaj z lin stalowych ocynkowanych lub ze stali nierdzewnej. Tak samo dobrze funkcjonują w różnych zmiennych warunkach pogodowych. Wytrzymują w temperaturze nawet do 100 stopni Celsjusza. Pasowe z kolei gorzej znoszą niekorzystną temperaturę oraz szybciej się zużywają, jednak warto ich używać w przypadku delikatniejszych towarów, które mogą się zarysować lub odkształcić w wyniku kontaktu ze stalą. Zawiesia linowe pasowe wskazane są więc chociażby do przenoszenia produktów o zdobionej malowanej powierzchni. Do pozostałych, solidniejszych ładunków najlepiej używać odmian stalowych.

LinaZ oczywistych względów bezpieczeństwa, produkcja zawiesi musi spełniać określone wymagania dyrektywy maszynowej oraz zharmonizowanej normy PN-EN 13414-1 oraz warunki europejskich standardów i systemów zarządzania jakością. Obowiązkiem każdego producenta materiałów tego typu jest również zapewnienie swoim towarom wszelkich niezbędnych certyfikatów. Przed oddaniem do dystrybucji przechodzą szereg niezbędnych testów sprawdzających pod kątem jakości i wytrzymałości. Zatem każdy model dopuszczony do sprzedaży jest gwarancją bezpieczeństwa i wysokiej jakości. Nowoczesna technologia umożliwia produkcję wyjątkowo solidnych linek o wysokiej wytrzymałości połączeń zaciskanych. To przyrządy niezbędne w przemyśle budowlanym oraz transportowym. Z ich pomocą praca na budowie czy w fabryce przebiega dużo sprawniej, szybciej, efektywniej i bezpieczniej.

Wiele firm zaopatrujących klientów w zawiesia i inne wyroby do podnoszenia ciężkich ładunków oferuje również okresowe przeglądy i kontrolę ich funkcjonowania. Warto o tym pamiętać, zamawiając przyrządy tego typu dla naszej firmy. Jest to obowiązkowy element wyposażenia każdej ekipy budowlanej, zwłaszcza, gdy budowa obejmuje kilka różnych poziomów wysokości. Spośród dostępnych na rynku rodzai zawiesi, wybierzmy te, które najlepiej spełnią swoją rolę.