kraty pomostowe

Zastosowanie krat pomostowych

Kraty pomostowe to elementy, na które najczęściej nikt nie zwraca uwagi… One po prostu są – i pozwalają nam chodzić przy zbiornikach w zakładach przemysłowych, po magazynie. Wykorzystywane są także przy klatkach schodowych, suwnicach, rurociągach, przy pokryciach kanałów. Bardzo często stanowią chodniki na kładkach dla pieszych lub nawet… elementy regałów.

Możliwe wykorzystanie krat pomostowych

 kraty pomostowe Mogą być używane również jako stopnie schodów przemysłowych wewnętrznych i zewnętrznych oraz jako podesty do maszyn dużych gabarytów. W przypadku plenerowych imprez kulturalnych, mogą stanowić scenę, podest czy wybieg. Kraty pomostowe to także wycieraczki w miejscach publicznych. Jak widać, kraty takie posiadają naprawdę wiele zastosowań, dlatego też są naprawdę uniwersalne. W dodatku producenci proponują szeroki wybór wielkości, kształtów oraz rodzajów takich krat – bez problemu możemy dopasować kratę do naszych potrzeb. Wyróżnia się tutaj między innymi stalowe kraty pomostowe. Wykorzystanie technologii zgrzewania sprawia, że do ich produkcji używa się płaskowniki nośne bez otworów i nacięć. Są one wciskane w poprzeczne pręty wypełniające – okrągłe lub skręcone czworokątne. Tak wykonaną kratkę umieszcza się w obramowaniu z płaskownika. Możliwe są różne wielkości krat pomostowych – ich długość zależy bowiem od rozstawu podpór.

 kraty pomostowe Dzięki metodzie zgrzewania uzyskujemy solidny i trwały wyrób. Poprzez zabezpieczenie antykorozyjne zapewniona zostaje odporność kraty na negatywne działanie czynników środowiskowych. Bardzo często kupujący decydują się na kratę z antypoślizgiem lub kratę typu offshore, która jest zagęszczona dodatkowym prętem. W pierwszym przypadku właściwości antypoślizgowe zyskuje się dzięki zwiększeniu współczynnika tarcia – poprzez wykonanie nacięć w płaskownikach. Tego typu kraty najlepiej sprawdzą się na zewnątrz, gdzie jesteśmy narażeni na większe niebezpieczeństwo ze względu na śnieg, lód czy wilgoć. Również w budynkach, w których istnieje możliwość zabrudzenia kraty smarami, powinny znaleźć się pomosty o właściwościach przeciwpoślizgowych. W przypadku przenoszenia dużych obciążeń, należy użyć krat prasowanych ciężkich.

Większość producentów oferuje też jeszcze inne rodzaje krat pomostowych – to na przykład kraty kartonowe, żaluzjowe, zagęszczane taśmą. Możliwy jest też zakup uchwytów i łączników do krat oraz elementów dodatkowych w postaci bortnic czy kątowników. Zastanawiając się nad wyborem krat, warto też zwrócić uwagę na gatunek stali, który ma przecież znaczenie, jeśli chodzi o wytrzymałość.