Zastosowanie kolektorów słonecznych

Wiele osób stawia na projekty indywidualne budynków energooszczędnych. Czasem rezygnują z jakiś rozwiązań lub też stosują inne. Jednak w żadnym budynku energooszczędnym czy też budynku pasywnym nie może zabraknąć kolektorów słonecznych. Nowoczesne instalacje grzewcze to jest to czego potrzebuje każdy taki dom. Istnieje naprawdę wiele rodzajów kolektorów.

nowoczesne instalacje grzewczeZanim się na jakiś zdecydujemy to musimy sprawdzić czy na pewno będzie on odpowiadał naszym potrzebom. Musimy także sprawdzić ile energii będziemy chcieli uzyskać z kolektora i jaka jest jego sprawność. Jeśli chodzi o sprawność to warto wiedzieć jak określić tą cechę. Jest to po prostu stosunek energii odebranej do ilości promieniowania, które dociera do kolektora.
Jest to ważne, gdyż wiadomo, że chcemy uzyskać jak najwięcej energii nawet w pochmurny dzień. Warto wiedzieć o tym, że sprawność kolektorów płaskich może spadać wtedy gdy następuje wzrost różnicy temperatur pomiędzy czynnikiem roboczym a otoczeniem. Często zestawy solarne montuje się z dodatkowym źródłem ciepła. Wszystko po to, aby mieszkańcy mieli ciepło w domu, gdyż wiadomo, że okres największego nasłonecznienia zazwyczaj rozmija się z okresem grzewczym. Warto wiedzieć, że montaż takich instalacji naprawdę się opłaca.
Kolektory słoneczne spełniają naprawdę wiele zadań. Mogą one podgrzewać wodę użytkową oraz podgrzewać wodę basenową. Właśnie do tego celu najczęściej kolektory są wykorzystywane. Oprócz tego mogą również wspomagać działanie centralnego ogrzewania w domu, a także chłodzić budynki. Oprócz tego daje możliwość wytworzenia ciepła technologicznego. Warto wiedzieć, że do tego celu możemy wykorzystywać kolektory płaskie oraz próżniowe.

Schemat takiej instalacji do podgrzewania wody użytkowej będzie zawierał kilka elementów taki jak kolektory słoneczne, regulator, pompę, naczynie przeponowe, zbiornik który będzie magazynował ciepłą wodę użytkową oraz inne źródło ciepła. Jeśli chodzi o instalacje domowe to zawierają one od dwóch do czterech kolektorów słonecznych.