izolacje natryskowe

Wykorzystanie pianki w izolacji natryskowej domu

Pianka poliuretanowa jest coraz chętniej wykorzystywana do izolacji domów i znajduje coraz szersze zastosowanie nie tylko w budownictwie, ale także w innych dziedzinach. Wykorzystywana jest również w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, obuwniczym, odzieżowym, produkcji sprzętu AGD, mebli i materacy.

Izolacje natryskowe wypełniają szczeliny

izolacje natryskoweJest ceniona za to, iż wraz z upływem czasu nie traci swoich właściwości, nawet pod wpływem wilgoci, a więc nie trzeba jej zmieniać co kilka lub kilkanaście lat – w budowie domu ma to szczególnie duże znaczenie. W domach najczęściej stosowana jest izolacja poddasza pianką, jednak z powodzeniem stosuje się ją również do izolacji i wygłuszenia ścianek działowych, podłóg, dachów, a także ościeżnic okiennych i drzwiowych, instalacji centralnego ogrzewania oraz wodno-kanalizacyjnej. Natrysk pianki poliuretanowej zamkniętokomórkowej jest jednym z najszybszych sposobów na szczelne wykonanie ciężkiej izolacji przeciwwodnej fundamentów. Jednak najczęściej w domach wykonywane jest ocieplanie poddaszy pianką. Jest to popularna metoda, ponieważ pozwala na stworzenie szczelnej izolacji przy użyciu pianki otwartokomórkowej, dzięki czemu nie powstają mostki termiczne powodujące, że tradycyjna izolacja jest nieszczelna i nieskuteczna oraz generuje wysokie straty ciepła.

izolacje natryskoweWykorzystywane do tego celu profesjonalne izolacje natryskowe wypełniają wszystkie szczeliny i tworzą jednolitą warstwę, bez szczelin. Pozwala to na maksymalną szczelność izolacji, co w przypadku innych materiałów, jak wełna mineralna czy styropian jest bardzo trudne do osiągnięcia. Jeśli chodzi o cenę, natrysk pianki wcale nie jest tak drogi, jak mogłoby się wydawać. Dodatkowo, cena takiej inwestycji znacznie spada, ponieważ skraca się czas nakładania izolacji – nawet pięciokrotnie. W przypadku jakichkolwiek nierówności i położenia w jednym miejscu zbyt grubej warstwy izolacji, z łatwością można ją wyrównać zwykłym nożem. Pianka poliuretanowa wymaga podobnej grubości co inne materiały stosowane do izolacji poddaszy. Jedną z niepodważalnych zalet cechujących izolacje natryskowe jest ich obojętność chemiczna. Pianki nie pylą, nie uczulają i są obojętne dla zdrowia. Dzięki swojej wysokiej skuteczności pozwalają na utrzymanie we wnętrzach przyjemnej temperatury w czasie letnich upałów oraz zachowanie ciepła zimą, co jest niezwykle istotne z punktu widzenia każdego inwestora.

Warto również dodać, że w przypadku pożaru pianka nie stopi się, ale zwęgli się jej zewnętrzna powierzchnia. Dzięki temu pianka może przyczynić się do spowolnienia rozprzestrzeniania się ognia.