Wady i zalety biokominków

Biokominki są coraz popularniejszym rozwiązaniem, zwłaszcza wśród mieszkańców bloku. Umożliwiają wprowadzenie ognia do wnętrza, dzięki czemu wnętrze to staje się przytulne i ciepłe, a jednocześnie nowoczesne i luksusowe.

Biokominek w dobrej cenie

biokominekBiokominki to kominki opalane płynnym lub żelowym paliwem na bazie alkoholu (zwykle etylowego). Paliwo to spala się, nie wytwarzając przy tym dymu ani nieprzyjemnego zapachu. W przeciwieństwie do tradycyjnych kominków, w biokominkach po ich użytkowaniu nie pozostaje popiół. Nie wymagają one także instalacji kominowej, a ciepło powstałe w trakcie spalanie nie ucieka przez komin, tylko ogrzewa pomieszczenie, w którym biokominek się znajduje. Dzięki brakowi podłączenia do instalacji kominowej, biokominek jest mobilny i można go dowolnie przemieszczać. Najbardziej funkcjonalne są biokominki wolnostojące. Możemy je postawić gdziekolwiek chcemy i w każdej chwili zmienić jego położenie. Biokominki wiszące z kolei można powiesić na ścianie, dzięki czemu oszczędzamy miejsce, nadając jednak wnętrzu luksusowy wygląd, szczególnie w niewielkich pomieszczeniach. W biokominkach do zabudowy komora paleniska ukryta jest w niszy. Jeśli chcemy kupić biokominek – cena nowego waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Na cenę wpływa jakość wykonania, materiał, z którego jest wykonany, wielkość urządzenia, oryginalność wykończenia.

biokominekNiewątpliwą zaletą biokominków jest ich design, znakomicie prezentują się prawie w każdym wnętrzu, niezależnie od jego aranżacji. Poza tym, urządzenia te są mobilne, możemy dowolnie je przemieszczać. Biokominki może uzupełniać tradycyjne ogrzewanie i nie zajmują dużo miejsca. Są także ekologiczne i cechują się łatwym montażem i prostą obsługą. Szybko się nagrzewają i nawilżają powietrze. Nie wymagają czasochłonnego czyszczenia, ponieważ nie produkują dymu, sadzy ani popiołu. Jednak oprócz zalet, biokominki mają kilka wad. Przede wszystkim cena paliwa, niezbędnego do pracy biokominka, jest stosunkowo wysoka. Poza tym, ze względu na swoją niską moc grzewczą, nigdy nie będzie on mógł służyć jako samodzielne źródło ciepła. Biokominki szybko się nagrzewają, ale równie szybko tracą ciepło. Pomieszczenie, w którym umieścimy biokominek, musi być regularnie wietrzone.

Biokominki zwykle stosowane są bardziej jako designerska dekoracja niż efektywne źródło ciepła. Jest to rozwiązanie dla osób, które chciałyby zaprosić do swojego wnętrza urok i ciepło emitowane przez kominek, ale nie mogą sobie pozwolić z różnych względów na instalację kominową albo ograniczeni są małym metrażem mieszkania.