fotowoltaika

Szanse dla naszej energetyki

Coraz częściej mówi się, że nasz system energetyczny jest mocno przestarzały, że nie stawiamy na nowoczesne i ekologiczne systemy produkcji prądu. Coraz więcej zachodnich państw jak i Skandynawia stawia na odnawialne źródła energii, które są zdecydowanie bardzie czyste niż źródła nieodnawialne.

Jak uratować naszą energetykę?

fotowoltaikaDla przykładu taki węgiel kamienny podczas spalania wydziela masę zanieczyszczeń, które nie są obojętne dla naszego środowiska ale i też nas samych. Już samo wydobycie węgla kamiennego sprawia, że degradujemy nasze środowisko, co więcej stare chodniki kopalniane mogą zapadać się i uszkadzać domy i drogi. I choć mamy warunki do tego aby elektrownia fotowoltaiczna mogła działać nikt jednak nie zapala się do idei aby w każdym powiecie były elektrownia słoneczna. Fotowoltaika jest w stanie wyprodukować niemałą ilość energii elektrycznej, wystarczą panele słoneczne na dachu i jeden budynek jest niezależny od lokalnej sieci energetycznej. Dlaczego jednak nasz kraj nie obfituje w takie rozwiązania? Przyczyną są nie tylko pieniądze, taka instalacja trochę kosztuje nie mniej jednak można liczyć na dotacje nie tylko dla osób fizycznych korzystających z instalacji oze ale również spółdzielnie mieszkaniowe a nawet firmy czy jednostki samorządu terytorialnego.

Dlaczego jednak mało kto z tego korzysta? O ile osoby fizyczne deklarują, że z przyjemnością będą korzystać z paneli słonecznych to jednak nasi rządzący są wręcz terroryzowani przez lobby węglowe. Wystarczy spojrzeć ile ile zarabiają górnicy a ile ich związkowcy.

Leave a Comment