szam bo

Szambo w ogródku działkowym

Czy w dzisiejszych czasach ktoś jeszcze decyduje się na szambo? Wydaje się, że te bezodpływowe zbiorniki na ścieki zostały wyparte przez inne rozwiązania, na przykład przez przydomowe oczyszczalnie ścieków, które pozwalają nie tylko na odprowadzenie nieczystości bytowych z gospodarstwa domowego, ale także ich utylizację.

Wybór szamba do ogródka działkowego

szam boMimo wszystko niektórzy wciąż decydują się na wybór szamba – zazwyczaj są to właściciele domków działkowych, które znajdują się pod miastem. Jeśli zdecydujemy się na szambo, warto pamiętać, że przed jego budową należy dopełnić wszystkich formalności – konieczne jest bowiem posiadanie decyzji administracyjnej. O pozwolenie możemy ubiegać się już w momencie, gdy uzyskaliśmy pozwolenie na budowę domu. Pierwszą kwestią, nad którą teraz będziemy się zastanawiać, jest wielkość szamba; drugą zaś – to, z jakiego materiału powinno być wykonane. Pojemność szamba powinna być dobrana do przewidywanej ilości dostarczanych ścieków, jednak najlepsze szamba betonowe ekologiczne nie powinny być zbyt małe – opróżnianie ich częściej niż co dziesięć dni jest niewskazane.

szambo betonoweZ kolei co dwa tygodnie to już zbyt rzadko, chociaż oczywiście nie jest to zbyt przestrzegane przez właścicieli szamb, zwłaszcza na działkach, z których nie korzystamy regularnie – wówczas ciężko jest napełnić nawet niewielki zbiornik w dwa tygodnie i, chcąc nie chcąc, opróżnianie szamba przez specjalny pojazd asenizacyjny, jest nieco rzadsze. Nie jest to niczym dziwnym, zwłaszcza jeśli decydujemy się na zakup gotowego szamba ze szczelnego betonu – z pewnością nie uda nam się wtedy idealnie dopasować jego objętości do naszych potrzeb. Inaczej jest w sytuacji, gdy szambo jest wykonywane na miejscu zgodnie z indywidualnym projektem – wówczas to my sami decydujemy o pojemności szamba. Warto pamiętać, że i zbiornik w pojeździe asenizacyjnym ma określoną pojemność: jeżeli nasze szambo będzie mniejsze od zbiornika pojazdu, wówczas być może będziemy musieli ponieść dodatkowe koszty wiążące się z tym, że samochód został w połowie pusty.

Oczywiście wszystko zależy od tego, z usług którego przedsiębiorstwa kanalizacyjnego skorzystamy, jednak jest to powszechna praktyka. Jeżeli mamy szambo w ogródku działkowym, wówczas oczywiście możemy umówić się też z sąsiednimi działkowiczami, aby opróżniać małe szamba w tym samym dniu – w ten sposób wspólna ilość ścieków może wypełnić cały pojazd, a więc nie pojawią się żadne dodatkowe opłaty. Pamiętając o tych kwestiach, nie będziemy ponosić niespodziewanych kosztów w czasie eksploatacji szamba.