Syfon do kabiny prysznicowej

Syfon – jak to właściwie działa?

Czasami może zdarzyć się, że w łazience poczujemy nieprzyjemny zapach, którego źródło znajduje się w rurach. Jest to deprymujące i sprawia, że tracimy całą przyjemność z kąpieli czy zabiegów higienicznych przeprowadzanych w łazience. Jesteśmy też zadziwieni, ponieważ dbamy o czystość pomieszczenia, skąd więc ten przykry zapach?

Syfon do kabiny a montaż

Syfon do kabiny prysznicowejOdpowiedź jest bardzo prosta, chodzi o to, że zużyta woda z umywalki oraz z prysznica, a także ścieki z toalety są odprowadzane w niewłaściwy sposób. Jest to związane z niepoprawną pracą syfonu. Aby wiedzieć, co jest nie tak, powinniśmy mieć świadomość, jak poprawnie działa syfon do kabiny prysznicowej. Zawsze znajduje się w nim porcja wody, ponieważ to ona stanowi zamknięcie hydrauliczne, które zabezpiecza przed przedostawaniem się gazów na zewnątrz. Dzięki temu ścieki oraz zużyta woda są odprowadzane, a nie cofają się z powrotem, podobnie nieprzyjemne zapachy. W łazience panuje wówczas zawsze świeże powietrze. W przypadku, gdy w naszej łazience utrzymuje się przykry odór, może to świadczyć o tym, że woda w syfonie odparowała na skutek nieużywania prysznica (na przykład gdy wyjechaliśmy na długie wakacje).

Syfon do kabiny prysznicowejWówczas wystarczy uzupełnić w nim wodę, a wszystko powinno wrócić do normy. Drugą przyczyną niewłaściwego działania syfonu jest złe odpowietrzenie pionu kanalizacyjnego. Wówczas to tam dostaje się większa część wody, zaś jest jej za mało w samym syfonie – woda tam nie może wówczas dobrze spełniać swojej roli i nie zabezpiecza przed zapachami. Niezależnie od przyczyny, przez którą wydzielają się nieprzyjemne zapachy, pozbycie się problemu jest bardzo ważne. Gazy powstające podczas fermentowania ścieków, czyli siarkowodór oraz metan, są bowiem niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Siarkowodór może nawet trwale uszkodzić układ węchowy, gdy tylko zbyt duża jego ilość znajdzie się w powietrzu. Metan z kolei w nadmiarze może po prostu doprowadzić do wybuchu. To dlatego te gazy są tak niebezpieczne, nieprzyjemny zapach, jaki się z nimi wiąże, to jedynie wierzchołek góry lodowej. Jeśli więc tylko poczujemy podejrzany odór, w pierwszym kroku powinniśmy zbadać, czy syfon działa poprawnie.

Gdy zależy nam na tym, aby przebywanie w łazience i dokonywanie zabiegów higienicznych i pielęgnacyjnych było możliwe w przyjemnych warunkach, warto zadbać o czystość pomieszczenia oraz o brak nieprzyjemnych zapachów. Dzięki temu pobyt w łazience będzie dla nas komfortowy. Pamiętajmy, że nieprzyjemne zapachy mogą pojawić się także przy zlewie kuchennym, sposób ich pozbywania się będzie taki sam.