Światło w domu – oświetlenie łazienkowe

oświetlenie łazienkoweUrozmaicony układ oświetlania w domu bądź mieszkaniu tworzy niepowtarzalną atmosferę i pozwala zbudować nastrój. Pamiętajmy jednak, że każde pomieszczenie wymaga innego rodzaju oświetlenia.

W salonie oprócz górnego żyrandola bądź halogenów warto postawić kilka lampek, na przykład na stolikach bądź kredensie lub też lampy podłogowe. W pobliżu kompletu wypoczynkowego należy umieścić lampkę do czytania. Mówiąc o oświetleniu myślimy głównie o elektrycznych lampach, jednak warto też zaopatrzyć się w ozdobne świecie, które w dzień upiększają wnętrze, a wieczorem dają nastrojowe światło.
W sypialni zazwyczaj stawia się lampki na szafkach nocnych po obu stronach łóżka, ale dobrym rozwiązaniem są też kinkiety, zwłaszcza, gdy nie ma miejsca na stoliki. Nie zapominajmy też o dobrym oświetleniu szafy lub garderoby – nie ma nic gorszego niż szukanie po omacku ciepłego swetra w zimny grudniowy poranek, zwłaszcza jeśli szafa znajduje się z dala od okna.
Nie mniej ważne jest oświetlenie łazienkowe. Oprócz głównej lampy należy umieści kinkiety lub żarówki z mlecznego szkła po obu stronach lustra. Zapewnią one odpowiednią jasność, ale nie będą oślepiały przy zabiegach kosmetycznych.
Równie ważne jest oświetlenie blatu roboczego w kuchni. Zazwyczaj stosuje się tam lampy halogenowe umieszczone w suficie lub listwie meblowej. Czasami stosowane jest także oświetlenie podszafkowe. Kącik jadalny wymaga jednej lub kilku lamp wiszących umieszczonych nad stołem, które należy umieścić na takiej wysokości by nie przeszkadzały w jego użytkowaniu.

Zaniedbywanym miejscem jeśli chodzi o oświetlenie jest często klatka schodowa. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są lampki umieszczone w stopniach, natomiast najbardziej efektownym kryształowy żyrandol. Niezależnie od wybranego źródła światła pamiętajmy by zamontować wyłącznik schodowy, który zapewni bezpieczeństwo korzystania ze schodów.