Różne rodzaje balustrad

Balustrady oraz poręcze to specjalnie wykonane konstrukcje, których zadaniem jest zabezpieczenie nie tylko schodów, ale również tarasów i balkonów. To właśnie dzięki nim możemy w bezpieczny sposób poruszać się po schodach czy stać na balkonie bez obawy, że spadniemy.

balustradaBalustrady i poręcze wykonywane są z różnego rodzaju materiału. Przyjmując się kryterium materiału, z którego zostały wykonane, można podzielić je na kilka rodzajów. Najbardziej ogólny podział wyróżnia balustrady wewnętrzne i zewnętrze. Dopiero one dzielą się z uwagi na materiał, z którego wykonane balustrady i poręcze. Balustrady wewnętrzne dzielą się na balustrady ze stali nierdzewnej, ze stali zwykłej, balustrady szklane i te, które wykonane zostały z mosiądzu. Balustrady ze stali nierdzewnej uważane są obecnie za najlepsze i najtrwalsze. Jednocześnie wiele osób twierdzi, że ona prezentują się najlepiej. Balustrady ze stali zwykłej maluje się proszkowo na określony kolor. Są one zdecydowanie mniej niż trwałe niż balustrady ze stali nierdzewnej i poręcze ze stali nierdzewnej, ale jednocześnie kosztują dużo mniej. Dla wielu osób jest to istotny czynnik, który decyduje o kupnie właśnie tego rodzaju balustrad. Ciekawą propozycją są bez wątpienia balustrady szklane. Te dzieli się na dwa rodzaje. Jedne to balustrady, w których szkło przytwierdza się do specjalnych słupków, które wykonane zostały ze stali. Są one przytwierdzane do podłoża. Drugi rodzaj balustrad ze szkła to tak zwane balustrady samonośne. W tym wypadku żadne dodatkowe słupki nie są niezbędne. Decydując się na taki rodzaj balustrad, trzeba pamiętać, że do ich wykonania nadaje się jedynie szkło klejone i hartowane. Tylko takie szkło jest na tyle bezpieczne, że bez obaw można wykorzystać je do wykonania balustrad.

Balustrady z mosiądzu również nie należą do tanich. Idealnie komponują się z tymi wnętrzami, które urządzone są w danym stylu. Do wyboru mamy dwa rodzaje balustrad mosiężnych – polerowane oraz szlifowane. Czasami pokryta się je lakierem bezbarwnym, ale wiele osób uważa, że istotnie psuje to całą balustradę – atutem mosiądzu jest jego naturalny, nieco stary wygląd.

Leave a Comment