Tynk

Rola tynku w ochronie domu

Tynkowanie to jeden z etapów budowy domu, który ma miejsce po położeniu instalacji elektrycznej i przed montażem ocieplenia. Kierując się doborem właściwego rodzaju tynku, zazwyczaj zwracamy uwagę przede wszystkim na jego funkcjonalność. Jaką rolę w budowie naszego domu pełni tynk?

Solidne tynki gipsowe w naszych domach

Budowa domuJeśli chodzi o wnętrza, przede wszystkim odpowiada za ochronę ścian przed niekorzystnym działaniem wilgoci. Jest to istotne zwłaszcza w kuchni i łazience, gdzie stale mamy do czynienia z parą wodną. Odpowiednio wykonane tynkowanie sprawi, że ściany nie będą podatne na wilgoć i powstawanie pleśni. Tynk wewnętrzny powinien też charakteryzować się w miarę wysokim stopniem paroprzepuszczalności. Jest to ważne szczególnie we wspomnianych już kuchni oraz łazience. Tynk, który przepuszcza parę, reguluje przepływ powietrza i zapobiega powstawaniu duchoty w pomieszczeniu. Niektóre z rodzai tynków mają właściwości izolacyjne. Zapewniają w pomieszczeniu lepszą akustykę oraz utrzymują ciepło. Część z nich odznacza się lepszą wytrzymałością. Są w stanie wytrzymać mocniejsze uderzenia, a więc chronią powierzchnię ściany przed uszkodzeniami mechanicznymi. Te mocniejsze tynki mają szczególne zastosowanie przy schodach, w holu, piwnicy oraz garażu, czyli wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko uszkodzenia ściany. Niekiedy znacznie ułatwiają malowanie lub tapetowanie. Gładką powierzchnię ścian zdatną do ozdobienia zapewnią chociażby solidne tynki gipsowe Łódź oraz sąsiednie rejony Mazowsza to dobre punkty, w których możemy znaleźć fachową ekipę specjalizującą się w tynkowaniu zarówno ręcznym, jak i maszynowym. Jeśli chodzi o tynki zewnętrzne, muszą one być przede wszystkim wytrzymałe na zniszczenia, odporne na wilgoć i łatwe w czyszczeniu.

TynkChodzi tu głównie o czynniki pogodowe. Dobry tynk będzie chronił zewnętrzną ścianę domu przed ewentualnymi wypadkami, takimi jak uderzenia spowodowane czynnikiem ludzkim lub przez gwałtowną pogodę. Zewnętrzna strona budynku regularnie ulega zabrudzeniom, dlatego dobry tynk musi być zdatny do umycia. Niektóre rodzaje mają zdolność do samodzielnego czyszczenia, a to za sprawą przepuszczania wody deszczowej, która skutecznie obmywa całą powierzchnię. Ochrona przed wilgocią to także priorytet, bowiem wtedy tynk chroni zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną stronę domu. Oprócz funkcji typowo praktycznych, tynki mogą również znakomicie zdobić dom. Szczególnym uznaniem cieszą się w tym wypadku odmiany japońska, akrylowa czy też mozaikowa. Poza walorami estetycznymi, zapewniają wysoką termoizolacyjność oraz ognioodporność.

Tynkowanie jest więc obowiązkowym procesem, który zapewni stabilność i ochronę niedawno postawionych ścian. Stanowią pancerz, który ma za zadanie osłaniać szkielet domu przed wieloma niekorzystnymi czynnikami i umożliwiać swobodne korzystanie z domowego wyposażenia.