Rekuperacja i pompy ciepła na tanie grzanie

pompa ciepłaW ostatnich tygodniach dochodzą nas niepokojące wiadomości z Rosji. Widmo zakręcenia kurków z gazem jeszcze nigdy nie było tak realne jak obecnie. Jeśli dodać do tego proekologiczną politykę Unii Europejską i jej plany ograniczenia emisji CO2 a co za tym idzie zmniejszenia pozyskiwania energii z węgla kamiennego sytuacja robi się coraz mniej wesoła.

Dlatego nie można mówić, że budowa domów energooszczędnych i korzystanie z pomp ciepła jest chwilową modą. Budowa domów energooszczędnych jest jedyną receptą na niższe rachunki za ogrzewanie. Pierwszym krokiem będzie budowa domów z dobrymi parametrami termoizolacyjności budynku. Drugim krokiem jest zastosowanie rozwiązań pozwalających na oszczędność energii.
Takimi rozwiązaniami są z pewnością rekuperatory lub pompy ciepła. Wielu jednak nie wie kompletnie na czym polega działania rekuperatorów. Zasada działania tych urządzeń jest dość prosta. Odzyskują one energię cieplną zawartą w powietrzu, a samo urządzenie współdziała z systemem wentylacyjnym. Co więcej urządzenie to filtruje cząsteczki powietrza w efekcie do pomieszczenia trafia wyłącznie oczyszczone powietrze.
Oczywiście sam rekuperator nie wystarczy by ogrzać dom. W domu należy koniecznie zainstalować inne źródło ogrzewania. Doskonałym rozwiązaniem są pompy ciepła. Jest to urządzenie pozyskujące energię cieplną z ziemi, wody bądź powietrza. Energia ta ma służyć ogrzaniu budynku. Rekuperator może również pełnić rolę klimatyzatora, wtłaczając w gorące dni zimne powietrze.

Rekuperacja staje się więc coraz popularniejszym rozwiązaniem i sięgają po nią konsumenci z całej polski. Usługi tego typu oferowane są wszędzie- Kraków, Nowy Sącz czy Bochnia.