garderoby

Praktyczne garderoby – jak wybudować

Garderoby to rozwiązanie, które kojarzy się nam z luksusem. Bo kto może sobie pozwolić na budowanie ogromnej garderoby, przeznaczając na ten cel całe pomieszczenie? Otóż praktyczna garderoba nie musi wcale zajmować nam całego pokoju, a jej wybudowanie nie jest wcale takie trudne jak mogłoby się nam to zdawać.

Cechy funkcjonalnej garderoby

garderobyGarderoba to przede wszystkim wygoda, jak i sposób na utrzymanie porządku w domu. Jak zatem nie dużym kosztem i nawet na nie wielkim metrażu można ją wybudować. Wszystko zależy od układu pomieszczeń i miejsca gdzie nasza garderoba ma powstać. My tutaj postaramy się przedstawić dwie propozycje. Pierwsza z nich sprawdzi się w większości mieszkań, jak i domów. Otóż zamiast na garderobę przeznaczać całe pomieszczenie wyznaczamy tylko jego część, zabudowując np. jedną ścianę. Taka zabudowa dobrze się sprawdza na linii od okna do drzwi, przez długość całego pokoju, dzięki temu uzyskujemy jakby efekt przesuniętej ściany. Pokój się wprawdzie przez to zmniejszy, jedna nadal jego przestrzeń można wykorzystać w praktyczny sposób. jednocześnie zyskując dużo miejsca do przechowywania. By jednak takie garderoby były naprawdę funkcjonalne muszą zostać stworzone za pomocą mebli modułowych, jeśli wymiary pomieszczenia na to pozwalają, lub też przy użyciu mebli robionych na wymiar.

garderobyWażne jest tu to by przy budowie takiej garderoby zostać odpowiednie systemy przechowywania, półki bowiem w wielu sytuacjach okazują się być mało funkcjonalne, choć i bez znaczenia nie pozostaje ich układ. Warto jednak tutaj zadać o to by nasza garderoba była wyposażona w takie rozwiązania jak: wieszaki na ubrania, wieszaki na spodnie, koszyki itd. W zależności od tego jakie ma być przeznaczenie i jakiego rodzaju rzeczy będziemy w niej przechowywać najwięcej. Drugą opcją są garderoby wolnostojące, jednak tu miejsca musimy mieć już więcej. Dobrze się to np. sprawdza w sypialnie – za wezgłowiem łóżka, można wybudować szafę-garderobę do której dostęp będziemy mieli od tył. Dobrze zaplanowana tego typu garderoba jest bardzo praktyczna i ciekawie wygląda, jeśli miejsca mamy mniej taką garderobę można wybudować przy samej ścianie dostęp do niej zostawiając sobie od boku jednak w takiej sytuacji będzie ona już mniej praktyczna.

Decydując się na takie rozwiązanie, do zabudowy trzeba wykorzystać już garderoby robione na indywidualne zamówienie. Przedstawione powyżej rozwiązania umożliwiają budowę garderoby nawet w pomieszczeniach o mniejszym metrażu, dzięki czemu rozwiązanie to staje się o wiele bardziej przystępne.