Mycie rąk nad zlewem

Ogrzewacze elektryczne – praktyczne wskazówki

Elektryczne ogrzewacze wody są świetnym rozwiązaniem w domach, w których nie ma dostępu do innych źródeł energii. W zależności od naszych potrzeb i przyzwyczajeń w zakresie używania ciepłej wody, możemy dobrać idealny model, który będzie spełniał nasze oczekiwania i nie generował zbędnych kosztów. Oto kilka praktycznych wskazówek dla przyszłych oraz obecnych użytkowników ogrzewaczy.

Wybór modelu ogrzewacza do wody

Mycie rąkPrzymierzając się do zakupu któregoś z dostępnych modeli, powinniśmy przemyśleć, jak prezentuje się nasze zużycie ciepłej wody w domu. To ważne, bowiem podgrzewacz dostosowuje się do naszego domowego stylu życia. Oszczędny ogrzewacz elektryczny przepływowy będzie nam służył najlepiej tylko wtedy, gdy dopasujemy go idealnie pod nasze potrzeby. Identycznie sprawa ma się z pojemnościowym. Budując nowy dom czy remontując obecny, weźmy pod uwagę, ile punktów poboru wody ma się w nim znajdować, jak mniej więcej może przedstawiać się dzienne jej zużycie oraz domowe przyzwyczajenia mieszkańców. Istotne jest zarówno to, jak często zmywamy w ciągu dnia naczynia pod gorącą wodą, jak i, czy preferujemy szybki prysznic czy może raczej dłuższe ciepłe kąpiele.

Mycie rąk nad zlewemDysponując dużym domem, zastanówmy się, czy są takie pomieszczenia z dostępem do bieżącej wody, z których będziemy korzystali tylko okazjonalnie. Być może będzie to druga łazienka przeznaczona dla gości? Te właśnie punkty będą miały w naszym przypadku niższe zużycie wody, więc dla nich warto zarezerwować ogrzewacz przepływowy. Woda będzie się wówczas nagrzewała na bieżąco, a wiec zaoszczędzimy na energii elektrycznej. Z kolei pomieszczenia „główne”, z których zamierzamy korzystać regularnie, warto zaopatrzyć w modele pojemnościowe. Ciepła woda będzie stale magazynowana i dostępna bezpośrednio po odkręceniu kranu. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziemy marnowali cennej wody, czekając, aż z zimnej przejdzie w ciepłą. Bezpośrednio po instalacji urządzenie należy uruchomić i sprawdzić, czy wszystko działa, jak należy. Oczywiście pierwsze testy muszą odbyć się przy udziale montera, który ogrzewacz instalował. Pamiętajmy, by pod żadnym pozorem nie włączać go, jeśli w rurach nie płynie woda lub jeśli (w przypadku ogrzewacza pojemnościowego) zbiornik jest pusty. Chodzi o to, że wypuszczenie wody jest działaniem, które automatycznie rozpoczyna pracę urządzenia. Bez wody podgrzewacz nie będzie w stanie działać, dlatego, jeśli nastąpiła przerwa w jej dostawie, urządzenie trzeba odpowietrzyć, zanim podłączymy je do zasilania.

Każdy konkretny model podgrzewacza powinien być eksploatowany w sposób określony przez producenta. Dzięki temu urządzenie posłuży nam latami. Uważnie zapoznajmy się z instrukcją użytkowania i weźmy do serca wszelkie rady, jakich udzieli nam monter odpowiadający za instalację urządzenia.