Najlepsza hydroizolacja dachu płaskiego

Niezależnie od tego, na jaki model domku postawimy – zawsze będziemy musieli uszczelnić dach przed działaniem wilgoci i zapewnić mu odpowiednią termoizolację. Dach płaski jest szczególnie narażony na wilgoć – jego kształt sprawia, że woda zbiera się na nim dużo bardziej, niż na dachach spadowych. Pamiętajmy, że na wilgoć spowodowaną opadami dach jest narażony przez cały rok. W końcu śnieg i oblodzenie jest równie niebezpieczne, jak deszcze. Przede wszystkim wilgoć może spowodować uszkodzenie i niszczenie wielu elementów elewacji, które znajdują się pod dachem.

Jak przeprowadzić hydroizolację dachu

Wybór odpowiedniego systemu izolacji zapewni długotrwałość domu i brak znaczących wydatków, które musielibyśmy pokryć w wyniku uszkodzeń spowodowanych wilgocią. Niegdyś najpopularniejszymi hydroizolacjami były te wykonane z użyciem folii PCV. Najlepsze w wyborze były oczywiście wersje odporne na działanie olejów, farb czy rozpuszczalników. Współcześnie najbardziej polecana, zwłaszcza na dach płaski, jest elastyczna hydroizolacja EPDM. Rozwijając skrót, jest to filia z etyleno-propyleno-dienowego monomeru. To materiał wykonany w stu procentach z syntetycznego kauczuku. Swoja popularność zyskał dzięki niezwykłym właściwościom technicznym – wystarcza jako jednowarstwowa hydroizolacja. Jest przede wszystkim niezwykle wytrzymałym produktem – odpornym na podarcie czy przecieranie.

Elastyczna hydroizolacja EPDM nie ulega starzeniu termicznemu, niestraszne jej także promieniowanie UV. Jej żywotność określa się nawet na 50-60 lat. Równocześnie jest jednym z najtańszych produktów długowiecznych na rynku. Znajdziemy sposoby na hydroizolację dużo tańsze niż EPDM, jednak nie cechują się one taką żywotnością jak ona. W związku z odpornością na szkodliwe działaniu ozonu i związków chemicznych występujących w glebie poleca się ją nie tylko do izolacji dachu, ale także do wyścielania różnych zbiorników wkopanych w grunt. Jest także niezwykle odporna nawet na przebicie korzeniami – w związku z tym nie ma potrzeby montowania dodatkowych zabezpieczeń. Dzięki nieprzepuszczaniu wody poleca się ją do wyścielania wszelkiego rodzaju zbiorników wodnych. Jednym z najkosztowniejszych napraw w domu są prace związanie z uszkodzeniami dachu i poddasza. Dlatego tak ważne jest, byśmy zaopatrzyli się w odpowiednie izolacje przed działaniem wilgoci. Najlepsze dla dachów płaskich są hydroizolacje z EPDM. Ze względu na lekkość są polecane do dachów płaskich, lekkich i przeciążonych. Waga ochronnej warstwy nie przekracza zazwyczaj dwóch kilogramów na każdy metr kwadratowy.