wentylacja mechaniczna

Montaż wentylacji mechanicznej w domu jednorodzinnym

Przed budową domu zastanawiamy się nad wieloma kwestiami. Jedną z nich jest z pewnością rodzaj wentylacji, którą warto zastosować. Pewnym jest, że w nowoczesnym budownictwie nie ma co liczyć na powrót wentylacji grawitacyjnej, natomiast doskonale sprawdza się wentylacja mechaniczna.

Dlaczego warto montować wentylację mechaniczną

wentylacja mechanicznaCzy jej montaż jest trudny? Okazuje się, że nie, jeśli pomyślimy o tym przed budową domu. Kanały wentylacyjne nie muszą być umieszczone w zabudowie podsufitowej, jak to miało miejsce przy tradycyjnej wentylacji. Równie dobrze można je zamontować w warstwie podpodłogowej! Nie ma więc żadnego problemu z estetyką pomieszczeń. Dzięki kompaktowości zabudowy, wentylację mechaniczną można stosować także w mieszkaniach – oczywiście będzie to wymagało remontu, jednak korzyści, które wynikają ze stosowania takiej wentylacji, są tego warte. W przypadku domu jednorodzinnego, wiele zależy także od tego, czy jest on -jedno czy dwukondygnacyjny. Oczywiście możemy zastosować wówczas jeden rekuperator, jednak poleca się stosowanie dwóch urządzeń i w ten sposób można ustalić parametry pracy zgodne z cyklem dobowym mieszkańców. Z pewnością, jeśli zastanawiamy się nad taką wentylacją, to istotna jest dla nas także kwestia komfortu. Czy urządzenie jest hałaśliwe? Czy będzie przeszkadzać nam spać?

wentylacja mechanicznaProducenci mają na to jedną odpowiedź – nie. Nowoczesna wentylacja mechaniczna w Poznaniu oparta jest na ultracichych wentylatorach oraz na wygłuszonym specjalnymi dźwiękochłonnymi materiałami rekuperatorze, więc nie ma żadnej możliwości, aby praca urządzenia przeszkadzała nam w codziennej egzystencji. Rekuperatory mogą bez przeszkód być montowane w dowolnym miejscu – na ścianie, na suficie. Dowolnie. Niektóre urządzenia można montować nawet na szafkach meblowych. Dzięki temu rekuperator nie będzie wpływał negatywnie na wystrój pomieszczenia – możemy umieścić go w takim miejscu, aby jak najmniej rzucał się w oczy. W ofertach producentów natrafimy na rekuperatory o różnych gabarytach, dlatego bez problemu można dobrać najlepsze urządzenie dla swojego domu. W dodatku, jeśli chcemy, możemy wybrać rekuperator z wbudowanym czujnikiem CO2, który sprawia, że ustawienie intensywności cyrkulacji powietrza staje się jeszcze bardziej dokładne. Jeśli poziom CO2 będzie zbyt wysoki – urządzenie automatycznie zwiększy swoje obroty, aby doprowadzić do pomieszczenia optymalną ilość świeżego powietrza.

Zmiany obrotów odbywają się w sposób płynny, całkowicie niezauważalny dla domowników. Z pewnością wymienione zalety rekuperatorów sprawiają, że coraz mniej osób ma wątpliwości co do tego, jaki system wentylacji zastosować we własnym domu.