Metody na udrażnianie rur i kanalizacji

Kiedy napotykamy problem z zatkanymi rurami, czy cała kanalizacją pierwszą myślą jest odetkanie jej za pomocą przepychacza sanitarnego, bądź wykorzystanie środków chemicznych dedykowanych do udrażniania. Nie oznacza to jednak, że te sposoby zawsze są skuteczne. W przypadkach, gdy rury są całkowicie zanieczyszczone przez pozostałości różnych substancji samodzielnie może być naprawdę ciężko pozbyć się problemu.

Czyszczenie kanalizacji przez pogotowie

czyszczenie kanalizacjiW takiej sytuacji potrzebny jest zdecydowanie mocniejszy sprzęt, który poradzi sobie nawet z ciałami stałymi, które zablokowały przepływ. Domowe metody wcale nie muszą ograniczać się do płynów chemicznych, które tak naprawdę niewiele zdziałają, a zanieczyszczają środowisko. Zdecydowanie lepszy okaże się pomysł zaopatrzenia się w elektromechaniczną spiralę. Taki sprzęt wbrew pozorom nie należy do najdroższych, a jest zdecydowanie skuteczniejszy niż tradycyjne rozwiązania. Proces czyszczenia polega na wprowadzeniu do kanalizacji spirali dopasowanej do długości i szerokości rury, która napędzana mechanicznie usuwa znajdujące się w pobliżu osady. Wyposażona jest często w odpowiednie zagięcia, dzięki czemu nawet czyszczenie kolanek nie stanowi dla niej problemu.

czyszczenie kanalizacjiJeśli jednak problem jest zdecydowanie poważniejszy i potrzebne jest czyszczenie kanalizacji w całości należy skontaktować się z pogotowiem kanalizacyjnym. Za pomocą specjalnego sprzętu wykonują czyszczenie metodą ciśnieniową. Wprowadzają do kanalizacji wąż dopasowany średnicą do wielkości rur i podając wodę pod dużym ciśnieniem można bezproblemowo całkowicie pozbyć się wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Wystarczy tylko dobrać odpowiednią dyszę, która poradzi sobie także z piaskiem i innymi uciążliwymi osadami. Powszechnie wykorzystuje się tę metodę do usuwania zanieczyszczeń w odcinkach zewnętrznych, jednak pogotowie wyposażone jest także w urządzenia mobilne, wykorzystywane w domach. W podobny sposób czyści się również różnego rodzaju separatory, dlatego skuteczność tego urządzenia jest ceniona przez każdego specjalistę. Zanim zdecydujemy się na wezwanie profesjonalisty do pomocy, warto najpierw samodzielnie spróbować dokonać naprawy za pomocą specjalnych urządzeń, bądź wykorzystując domowe wyposażenie.

Nie należy jednak używać środków chemicznych, które zamiast usuwania problemu dodatkowo zatruwają środowisko. Kiedy żaden z domowych sposobów nie okaże się skuteczny trzeba skorzystać z pomocy hydraulika, bądź pogotowia hydraulicznego, który unieszkodliwi awarie z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu.