wejście na górę

Materiały do budowy schodów

Domy piętrowe stają się znowu bardzo popularne. Dawniej budowano głównie takie konstrukcje – na dole znajdował się salon, kuchnia, czasem łazienka, a na górze były sypialnie. Prosty budynek w formie ,,klocka” był łatwy i szybki do zbudowania. Z czasem jednak dostrzeżono ich mankamenty. Osobom starszym trudno było wchodzić na piętro, nie zawsze rozkład pokojów był dobry. Potem zaczął się boom na domy parterowe. Obstawne, dobrze zaprojektowane, nowoczesne. Jednak dużych działek na które można je postawić zaczęło brakować. Ponadto ceny gruntów poszły w górę i kupujący celowali raczej w mniejsze metraże.

Granit, czyli materiał na stopnie schodowe

schodyZatem znowu popularne stały się domy piętrowe. Oczywiście w każdym takim domu muszą zostać wykonane schody – inaczej nie można byłoby korzystać z wyższych kondygnacji. Jakich materiałów jednak używa się do ich budowy? Jak je stylowo wykończyć? Czym się różnią schody łamane od np. krętych? Jeśli chodzi o schody wolnostojące to najpopularniejsze są te z drewna. Mogą być zarówno proste, jak i kręcone (popularniejsza opcja), wykonane w całości z drewna, jak i z metalowymi balustradami. Najlepsze są tu twarde gatunki drewna, takie jak dąb, które dobrze znoszą duże obciążenia. Drewno zawsze można przemalować na dowolny kolor, jeśli jego naturalna barwa nie współgra z pomieszczeniem. Schody metalowe kręte są wykorzystywane głównie w magazynach i fabrykach, nie znajdą zaś zastosowania w domach.

wejście na góręCo jednak ze schodami łamanymi? Są one jakby częścią bryły budynku – z betonu ,,wyrabia” się poszczególne schodki, a potem się je wykańcza. Czym? Solidne granitowe stopnie schodowe z pewnością będą najbardziej elegancką i luksusową opcją. Granit ma różne odcienie, jest niezwykle trwały i odporny na uszkodzenia. Nieco tańszą alternatywą będzie marmur. Schody kamienne widuje się w pałacach, czy dworkach, a także luksusowych hotelach. W domach urządzonych w stylu minimalistycznym czy skandynawskim stopnie są gipsowane na biało, a na ich wierzch kładzie się drewniane deski. Dzięki temu całość wygląda bardzo atrakcyjnie i niesztampowo.

Warto pomyśleć też o odpowiednim oświetleniu schodów. Te łamane można oświetlić na dwa sposoby – poprzez taśmy ledowe montowane wzdłuż, jak i oprawy okrągłe mocowane na ścianie przy schodach. Z kolei w przypadku schodów krętych dobrze jest zainwestować w duży żyrandol zwisający tuż nad nimi, tak by wszystko dobrze oświetlał. Ciekawe inspiracje dotyczące schodów i ich wykończenia można znaleźć w Internecie, jak również w dobrych magazynach wnętrzarskich.