Które nowoczesne pokrycie dachowe wybrać?

Stojąc przed przygotowaniem projektu domu, powinniśmy zastanowić się, w jakim stylu chcemy go utrzymać: czy ma to być budynek klasyczny, odwołujący się do tradycji, a więc piętrowy, ze stromym dachem wykonanym z cegły ceramicznej, czy może postawimy na nowoczesność.

We Wrocławiu dostępne są różne rodzaje dachów

dachyWówczas na placu budowy po pewnym czasie stanie niski parterowy dom, do którego pokrycia wykorzystane zostaną inne materiały. Nowoczesne dachy z Wrocławia są wykonywane zazwyczaj z blachodachówki. Ten materiał, choć z pozoru wydawałoby się, że odbiega estetycznie od dachówki ceramicznej, zyskuje popularność z tego względu, że na gotowym dachu prezentuje się znacznie lepiej niż pojedynczy arkusz przedstawiany w hurtowni materiałów budowlanych. Pojawiające się wokół domy z dachami z blachodachówki sprawiły, że ludzie zauważyli ich potencjał estetyczny, a zainteresowanie zwiększył fakt, że tego typu wyroby odznaczają się naprawdę dobrymi właściwościami wytrzymałościowymi, co jest przecież równie ważne w przypadku pokrycia dachowego narażanego nieustannie na negatywne działanie wielu czynników atmosferycznych.

dachyObciążenia spowodowane opadami czy wiatrem nie stanowią dla blachodachówki żadnego problemu. Zaletą blachodachówek jest to, że nie nasiąkają one wodą, a także są odporne na korozję – mimo upływu czasu nie zmienią one więc swojej struktury ani nie stracą głębokiej barwy. Ponadto dzięki zabezpieczeniu spodniej warstwy blachy dodatkowo wzmacniamy jej odporność na działanie skraplającej się pary wodnej. Wśród ofert producentów znajdziemy blachodachówki, które swoim wyglądem naśladują dachówkę ceramiczną, bitumiczną, jak i gont czy łupek kamienny. Jeżeli nadal jednak zastanawiamy się, czy wybór blachodachówki jest dobrym pomysłem, możemy porównać ją z innymi pokryciami dachowymi. Tańszym rozwiązaniem od dachówki ceramicznej będzie na przykład dachówka cementowa – jej produkcja jest mniej kosztowna, gdyż opiera się na mieszance cementu, wody i piasku kwarcowego – dodatkowo wzbogaca się ją pigmentem w różnych kolorach – dzięki temu możliwe jest uzyskanie szerokiej gamy kolorystycznej tego typu dachówki. Ponadto stosowanie różnych form pozwala na wyprodukowanie dachówek cementowych o wielu kształtach: mogą to być dachówki szczytowe, pulpitowe, łamane, jak i półdachówki. W ofertach producentów znajdziemy też dachówki kominiarskie, kalenicowe oraz wentylacyjne.

Estetykę dachu wykonanego z tego typu dachówek zwiększy pokrycie ich farbą akrylową, której podstawowym zadaniem jest wydobycie głębi koloru. To rozwiązanie pozwoli nam na uzyskanie estetycznego, a przy tym nowoczesnego wyglądu dachu.