Konserwacja zlewu granitowego

Bardzo modne w ostatnim czasie stało się wprowadzanie do przestrzeni kuchennej elementów wykonanych z granitu. Jest to materiał niezwykle trwały, który zapewnia kuchni bardzo estetyczny wygląd. Doskonale wkomponowuje się w przestrzeń zarówno nowoczesnych industrialnych wnętrz, jak i pomieszczeń utrzymanych w bardziej tradycyjnym stylu. Idealnie współgra także z drewnianymi blatami oraz szafkami kuchennymi. Bardzo często można spotkać na przykład moździerze wykonywane z kamienia, podobnie zresztą jak zlewy, które, choć nazywane są granitowymi, w rzeczywistości wykonywane są z mielonego granitu lub piasku kwarcowego połączonego z żywicą, co zapewnia im wyjątkową trwałość.

Jak dbać o zlew?

W porównaniu do nieco przestarzałych już zlewów aluminiowych lub ceramicznych zlewy granitowe wykazują się bardzo dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie zmiennych temperatur. Nie są jednak niezniszczalne, dlatego należy o nie odpowiednio dbać. Zlew kuchenny z granitu przy normalnym użytkowaniu jest całkowicie odporny na powstawanie zarysowań czy pęknięć, jeśli jednak nie będziemy korzystać z niego zgodnie z jego przeznaczeniem, upuszczone z dużej wysokości ciężkie garnki lub ostre narzędzia mogą uszkodzić jego powierzchnię. Dlatego zaleca się przede wszystkim ostrożne korzystanie ze zlewu, co nie znaczy jednak, że można w nim myć wyłącznie plastikowe miski.

Producenci wysokiej jakości zlewów granitowych zaopatrują je w kilkudziesięcioletnią gwarancję, co świadczy o tym, że nie mają wątpliwości co do ich wytrzymałości. Mówimy tu raczej o skrajnych przypadkach, kiedy wypełniony po brzegi wodą ciężki garnek wymyka się komuś z rąk i z impetem uderza o powierzchnię zlewu. Co jednak nie ulega wątpliwości, lepiej nie wystawiać na próbę swojego sprzętu kuchennego, narażając go na zniszczenia. Warto także zadbać o stosowanie odpowiednich środków czystości – odpadają zatem wszelkie silne związki chemiczne czy mleczka o ziarnistej konsystencji. Do utrzymania ich w dobrym stanie wystarczy zwykła ścierka oraz płyn do mycia naczyń. Można także pomyśleć o regularnym stosowaniu środków konserwujących przeznaczonych właśnie do zlewów granitowych – dzięki nim żywotność zlewozmywaka kuchennego z pewnością ulegnie wydłużeniu.

Jeśli natomiast z jakiegoś powodu pojawia się na jego powierzchni drobne zarysowania, można przeprowadzić prosty zabieg konserwujący. Polega on na dokładnym wyczyszczeniu i wysuszeniu powierzchni zlewu oraz nałożeniu odpowiedniego środka, który należy zostawić na kilka godzin, najlepiej całą dobę.