kominki

Kominki i materiały grzewcze

Kominek to dobra opcja w kwestii ogrzewania. Może stanowić główny piec grzewczy, jak również dodatkowe źródło ciepła. A przy okazji taki kominek to stylowa dekoracja pomieszczenia. Warto się jednak zastanowić nad tym, jaki kominek wybrać.

Kominki na paliwo stałe

kominkiDo wyboru mamy kominki na różne materiały grzewcze, takie jak kominki gazowe, elektryczne, na biopaliwo, na ekogroszek, pellet, węgiel, czy drewno. Która opcja jest najlepsza? Przede wszystkim trzeba wiedzieć na czym nam najbardziej zależy i ile czasu możemy poświęcić na obsługę kominka. Najmniej problematyczne są kominki elektryczne. W zasadzie to taki ,,oszukany” kominek, ponieważ nie daje on wiele ciepła, a raczej pełni tylko funkcje dekoracyjne. Nie wymaga on obsługi, dobrze wygląda, a nie trzeba się nim zajmować. To opcja dla osób, które chcą mieć dekorację w pomieszczeniu, a nie źródło ciepła. Nieco lepszy jest kominek gazowy. Tutaj również nastawiamy wszystko na kontrolerze i gotowe. Kominek wygląda podobnie, jak elektryczny, daje jednak ciepło w pomieszczeniu. Jego wadą jest to, że nie wszędzie mamy dostęp do gazu, jest to także materiał niebezpieczny. Stylowo wyglądają także biokominki napędzane na biopaliwo.

kominkiNie muszą być one zamknięte w ścianie, są także takie z otwartym paleniskiem, wolnostojące. Można je postawić nawet na środku pokoju. Dają one delikatne ciepło, nie ma żadnych odpadów, są tanie w eksploatacji. Druga kategoria kominków to kominki wykonywane w Poznaniu i opalane paliwem stałym. Popularne są obecnie kominki na ekogroszek i na pellet. Taki kominek posiada dozownik materiału grzewczego, więc nie musimy stale dorzucać do ognia. Istnieje możliwość zainstalowania kontrolera temperatury i określenia czasu grzania. Taki kominek może stanowić dodatkowe lub jedyne źródło ciepła, trzeba jednak zawsze pamiętać o kupowaniu materiału grzewczego, trzeba gdzieś go też magazynować. Podobnie jest z kominkami na węgiel i drzewo. Takich kominków nie dostanie się w wersji z dozownikiem. Trzeba stale dorzucać do ognia i pilnować, by ogień nie zgasł. Trzeba też czekać aż się wszystko rozpali i pomieszczenie się nagrzeje. Potem jest także problem z popiołem i czyszczeniem kominka. Jest to problematyczne, a popiół musi być usuwany. Takie kominki jednak dają dużo ciepła, jak się już rozpalą.

Kominek na drewno może być także w wersji z otwartym paleniskiem, które pasuje do wnętrz rustykalnych i góralskich. Ważne jest wtedy wykonanie dobrego odprowadzenia dymu i wykonanie ceglanej lub kamiennej obudowy kominka, chroniącej ściany przed ciepłem.