tanie filtry do central wentylacyjnych

Jakie filtry stosuje się w centralach wentylacyjnych?

Zarówno w centralach wentylacyjnych nawiewnych, jak i wywiewnych, powinny być stosowane odpowiednie filtry. Ich zadaniem jest bowiem wychwytywanie zanieczyszczeń z powietrza, dzięki czemu można zdecydowanie podwyższyć jego jakość.

Stosowanie filtrów wentylacyjnych

tanie filtry do central wentylacyjnychTo bardzo ważne zwłaszcza dla alergików, którzy na wszelkie pyłki w powietrzu reagują naprawdę źle. Takie pyły zostaną jednak zatrzymane na filtrze, a my będziemy mogli cieszyć się świeżym powietrzem. Jakie zatem filtry stosuje się w centralach wentylacyjnych? Czym powinny się one wyróżniać? Zacznijmy od wentylacji nawiewnej. Stosuje się w niej filtry wstępne, dokładne oraz końcowe. Filtry wstępne, jak sama nazwa wskazuje, zaczynają działać na samym początku. Ich zadaniem jest wykrycie i zatrzymanie tych cząstek zanieczyszczeń, które mają duże rozmiary. Filtr ten umieszcza się na wlocie instalacji. Choć wykrywa on tylko duże cząstki, jego działanie jest bardzo ważne, ponieważ dzięki temu filtrowaniu można zapobiec uszkodzeniom delikatnych wymienników ciepła, które posiada każda wentylacja nawiewna. Takie filtry powinny być wymieniane co 3-6 miesięcy. To stosunkowo krótki okres, dlatego wielu osobom zależy na tym, aby zakupić tanie filtry do central wentylacyjnych.

tanie filtry do central wentylacyjnychNa szczęście to nie problem, ponieważ wielu ich producentów oferuje naprawdę atrakcyjne ceny. Jeżeli kupujemy zestaw filtrów, wówczas koszt ich jest o wiele niższy niż pojedynczego egzemplarza. Warto więc korzystać z tego rozwiązania. Wiele osób na przykład robi zapasy filtrów, w końcu i tak za kolejne miesiące będą musieli znowu je wymienić. Dzięki temu mogą liczyć na naprawdę niską cenę. Kolejnym rodzajem filtrów są filtry dokładne, które zatrzymują zarówno zanieczyszczenia pyłowe, jak i mikrobiologiczne. Należy jednak pamiętać, że tego typu zanieczyszczenia mogą prowadzić do rozwoju grzyba i pleśni, dlatego również i tutaj konieczna jest szybka wymiana filtra, a więc jeden egzemplarz nie powinien nam służyć dłużej niż 9 miesięcy. W przypadku filtrów końcowych, wymiana powinna nastąpić pomiędzy 6 a 18 miesiącem, jeżeli w pomieszczeniach panują bardzo dobre warunki. W zakładach przemysłowych oczywiście należy wymieniać je o wiele częściej. Tego typu filtry znajdują się także w wentylacjach wywiewnych, które służą odpylaniu pomieszczeń.

Wiedza o tym, jakie filtry stosuje się w centralach wentylacyjnych, jest z pewnością naprawdę przydatna. Dzięki temu dowiadujemy się bowiem, jak działa wentylacja. Z pewnością nie będziemy już unikać regularnych przeglądów oraz zwlekać z konserwacją systemu.