Jak wybrać zawiasy do mebli?

Jeżeli chcemy mieć niespotykane i oryginalne wnętrza to nie warto jest inwestować w meble ze sklepów sieciowych, które każdy może kupić w dowolnej chwili. Nieszablonowe rozwiązania aranżacyjne wymagają poszukiwań czy to na strychach u dziadków, czy na targach staroci, czy wreszcie we własnym warsztacie podczas samodzielnego konstruowania prostych mebli. O ile zbicie kilku desek do pożądanej szafki nie jest aż tak trudne, jak mogłoby się w pierwszej chwili zdawać, to wybór zawiasów do drzwiczek, które będą odpowiedniej jakości stanowi wyzwanie.

Dobieramy zawiasy do mebli

zawiasSamodzielne wykonywanie wyposażenia domowego wymaga wiedzy z wielu zakresów. Początkiem jest oczywiście design, gdyż szafkę trzeba zaprojektować, aby móc ją wykonać, dalej należy wiedzieć jakie drewno chcemy wykorzystać, a w związku z tym jakie zawiasy poradzą sobie z utrzymaniem drzwiczek. Dalej pozostają kwestie estetyczne, czyli wszelkie malowanie, lakierowanie, czy polerowanie. Podobnie jest w przypadku mebli antycznych, czy też tych zdobytych gdzieś na pchlich targach, czy garażowych wyprzedażach staroci. Często wymagają one renowacji i wymiany poszczególnych części, z których największym wyzwaniem są oczywiście zawiasy. Technologie, jakie wykorzystywano w meblarstwie lata temu znacznie różnią się od tego, co robi się obecnie. Ten fakt wpływa zatem na cały proces renowacji, wymuszając konsultacje ze specjalistami, którzy pomogą wybrać najlepsze rozwiązania dla danego mebla w zależności od jego wieku, stopnia zaniedbania i materiału, z jakiego został wykonany.
Samodzielna renowacja jest procesem długim, żmudnym i kosztownym. Jeżeli nie czujemy się na siłach, aby wykonać ją na własną rękę, wówczas poszukajmy fachowca z tego zakresu, który zajmie się tym tematem i po odpowiedniej ocenie zabierze się do pracy dbając o estetykę końcową i dobrze dobrane zawiasy, które pozwolą na wieloletnią eksploatację szafki.

Leave a Comment