kostka brukowa

Jak wybrać kostkę brukową?

Choć większość osób, zastanawiających się nad kostką brukową, uważa za czynnik decydujący jej wygląd, powinniśmy pamiętać, że parametry techniczne są równie ważne. Także format i grubość kostki nie powinny być nam obojętne – zwłaszcza że jest to zależne od zastosowania produktu.

Czym kierować się przy wyborze kostki

kostka brukowaNa przykład, jeżeli jesteśmy pewni, że kostka brukowa będzie służyć jedynie ruchowi pieszemu, wówczas wystarczy zdecydować się na taki wyrób, który charakteryzuje się grubością 4 lub 6 cm. Inaczej będzie w sytuacji ruchu kołowego do 2,5 tony. Tutaj kostka powinna mieć już nawet 8 cm. I dalej, im cięższe obciążenie, tym grubsza kostka – w ruchu kołowym powyżej 2,5 tony jest to kostka o grubości 10 cm. Już nawet przy samym podjeździe do garażu poleca się kostkę 8 cm. I powinniśmy tych zasad przestrzegać, jeżeli zależy nam na estetycznej nawierzchni na długie lata. Z kolei jeżeli chodzi o format kostki, powinien on być dostosowany do projektu. Ma znaczenie głównie ze względów wizualnych. Na przykład wytrzymała kostka brukowa z Wyszkowa w niewielkich, obłych kształtach, to najlepszy wybór do wąskich ścieżek ogrodowych, gdzie występują łuki. Jeśli budujemy podjazd, tutaj lepiej sprawdzi się większy format kostki. Przy wyborze produktu powinniśmy zwrócić uwagę także na to, czy kostka posiada fazę, czy są to kamienie bezfazowe lub mikrofazowe.

kostka brukowaTradycyjna kostka, czyli kamień z fazą, jest najczęściej wybierana, ponieważ dzięki tej fazie można zdecydowanie ograniczyć powstawanie odprysków. Podobnie rzecz ma się przy mikrofazie. Z kolei wśród najnowocześniejszych rozwiązań wymienia się kostkę bez fazy – fuga występuje, jednak jest ona naprawdę minimalna i praktycznie niewidoczna. Dzięki temu cała nawierzchnia jest wyjątkowo gładka i nie utrudnia poruszania się. Nie odczuwamy żadnych nierówności. Teraz, wiedząc na co zwracać uwagę pod względem kwestii technicznych, możemy rozpocząć wybór kostki najlepszej wizualnie. Ta, która idealnie sprawdzi się w naszym wypadku, powinna pasować do stylu posesji. Jeśli budynek jest nowoczesny, to przecież nie postawimy na celowo postarzaną kostkę brukową, która będzie gryźć się z architekturą. Pamiętajmy, że dzięki kostce brukowej można uzyskać w otoczeniu dowolny klimat, dlatego warto wybierać rozważnie.

Nie tylko kolor i wzór kostki, ale też barwę spoiny – można przecież zastosować fugę epoksydową, ale też piasek płukany czy granitowy, a w zależności od spoiny, efekt zawsze będzie inny. Z pewnością w dobrym sklepie doradca pomoże dokonać nam najlepszego wyboru.