farba do mebli

Jak wybrać farbę do drewna?

Drewno czy materiały drewnopodobne to najpopularniejsze tworzywa jeśli chodzi o produkcję mebli. Drewno jest naturalne, ekologiczne, łatwo poddaje się obróbce. Można z niego wykonywać proste stoły, wielkie szafy, drobne szkatułki, czy też fantazyjne krzesła do jadalni. Drewno naturalnie występuje w wielu odcieniach, od bardzo jasnych do bardzo ciemnych, w wersji chłodnej, jak i ciepłej.

Specjalna farba do drewna

farba do mebli Jest to także tworzywo bardzo trwałe, choć z czasem jego kolor może blaknąć, a sama struktura się osłabiać. Co można w takim przypadku zrobić? Na pewno odpowiednia pielęgnacja drewna, minimalizująca używanie wody oraz stosowanie preparatów olejowych będzie pomocne. Jednak w przypadku starych mebli jedynym ratunkiem dla nich będzie renowacja. Niezbędna będzie to tego specjalna farba do mebli z drewna. Czym taka farba będzie się różnić od farby do metalu, czy do ścian? Taka farba będzie nie tylko pokrywać kolorem powierzchnię mebla, ale także ją pielęgnować. Farba w składzie może zawierać środki na bazie olejów, które wnikają głęboko w strukturę drewna i tworzą barierę zapobiegającą wnikaniu wilgoci (przyczyny butwienia drewna). Przydają się w farbie także inne składniki o działaniu przeciwwilgociowym, odpychającym wodę (hydrofobowym). Warto zaznaczyć, że nieco inny skład będzie miała farba do mebli do salonu, a inna do mebli tarasowych.

farba do mebli Te drugie narażone są na zniszczenia spowodowane przez promienie UV, deszcz, śnieg, czy wysokie temperatury. Taka farba do stosowania zewnętrznego musi być zatem trwalsza i bardziej wytrzymała. Każda farba do mebli drewnianych musi zapewniać dobre krycie. Zwykle producenci zalecają malowanie dwukrotne, nawet jeśli stara warstwa lakieru i farby została zeszlifowana. Dwie warstwy zapewniają pełne krycie i równe położenie farby. Dobrze by było by farba do drewna była zmywalna, to znaczy, że meble nią pomalowane można myć np. wilgotną szmatką bez obaw o utratę koloru. Niektóre farby wymagają dodatkowego zabezpieczania woskiem, w przeciwnym razie na meblach mogą pojawić się plamy niemożliwe do usunięcia bez szorowania i niszczenia farby. Nowoczesne farby do mebli powinny być również wolne od szkodliwych związków chemicznych, które mogą działać drażniąco na drogi oddechowe, czy na skórę.

To szczególnie ważne, jeśli malujemy meble dziecięce. Zdecydowanie dobra farba do drewnianych mebli musi być trwała, kryjąca, odporna na uszkodzenia, a także pielęgnująca strukturę drewna. Musi być także bezpieczna w stosowaniu, wolna od szkodliwych chemikaliów. W sklepach można znaleźć duży wybór różnych farb np. kredowych, które na pewno spełnią nasze oczekiwania.