Żuraw budowlany

Jak przebiega szkolenie na operatora żurawia?

Bycie operatorem żurawia to dość elitarne zajęcie. To praca, która wiąże się z dość sporym ryzykiem i dużą odpowiedzialnością. Nie mniej jednak na to stanowisko chętnych jest dużo śmiałków, którzy by stać się pełnoprawnymi operatorami żurawia, muszą przejść specjalny kurs. Jak on wygląda i jak się kończy, omówimy w dalszej części tekstu.

Czego można się dowiedzieć na kursie?

operator żurwiaPrzede wszystkim szkolenie na operatora żurawia wieżowego dzieli się na część teoretyczną i na część praktyczną. Część teoretyczna często trwa dłużej od części praktycznej i jest organizowana w formie wykładów. Kursanci mają możliwość dowiedzenia się czegoś więcej na temat budowy maszyn HDS – czyli pojazdów takich właśnie jak dźwigi i żurawie. Jak zachować się w przypadku awarii, czy niektóre usterki można naprawić samodzielnie? Te i inne odpowiedzi na pytania przydadzą się w przyszłej praktyce zawodowej. Na kursie zostaje poruszony temat prawa budowlanego i uprawnień, jakie otrzymuje operator dźwigu. Osoba biorąca udział w szkoleniu może dowiedzieć się np. że może odmówić pracodawcy wykonania usługi sterowania dźwigiem, jeżeli stan techniczny pojazdu budzi jego wątpliwości czy nawet obawy. Ważnym tematem sekcji teoretycznej jest także BHP, czyli bezpieczeństwo i higiena pracy. W tak ryzykownym zawodzie jak operator żurawia, gdzie praca odbywa się na wysokościach, BHP jest szczególnie ważne. Dla każdej awaryjnej bądź niebezpiecznej sytuacji przewidziany został dany protokół postępowania, którego operator musi bezwzględnie przestrzegać.

Żuraw budowlanyNastępnie przechodzi się do następnego etapu szkolenia. Kurs na operatora żurawia z części teoretycznej przechodzi w praktyczną. Organizatorzy kursu wynajmują plac budowy i maszynę, i tam pod okiem specjalisty, kursant uczy się sterowania dźwigiem. Osoba prowadząca szkolenie, to profesjonalista z bogatym doświadczeniem w tym zawodzie. Wprowadzanie do części praktycznej rozpoczyna się od objaśnienia roli i znaczenia każdego z części maszyny i urządzeń, znajdujących się w kokpicie sterującym. Dopiero później kursant może samodzielnie zacząć sterować maszyną. Część praktyczna zawsze jest przeprowadzana pod czujnym okiem profesjonalisty i trwa około dziesięciu godzin (po parę godzin dziennie lub w tygodniu). Szkolenie kończy się egzaminem. Nie jest to egzamin wewnętrzny, a egzamin państwowy. Komisja składa się z dwóch przedstawicieli Urzędu Dozoru Technicznego, a zdany egzamin kończy się certyfikatem i otrzymaniem uprawnień na mocy prawa.

Szkolenie na operatora żurawia, to okazja do tego, by otrzymać szansę na pewny zawód. Kursanci mogą być pewni, że pracy dla nich nie zabraknie, ponieważ żurawie wieżowe są wykorzystywane w budownictwie od lat. Jest to także praca dobrze płatna, dlatego szkolenie na operatora żurawia to doskonały przykład dobrej inwestycji w siebie.