Jak działają poszczególne systemy wymiany powietrza i ciepła w domu?

Możemy wyróżnić trzy systemy, dzięki którym możliwe jest wymienianie, czyszczenie i gospodarowanie ciepłem, które znajduje się wewnątrz budynku. Dokładnie chodzi o rekuperację, wentylację i klimatyzację. Żeby lepiej zrozumieć działanie każdego z tych systemów, pozwolimy sobie rozłożyć je na czynniki pierwsze i zapoznać się z tym, na jakiej podstawie działają.

rekuperacja2Zacznijmy od rekuperacji. Rekuperacja jest to system zwany inaczej pompą ciepła, który ma za zadanie ogrzać powietrze, które do domu wchodzi, powietrzem, które się z niego wydostaje. W normalnych warunkach przez wentylację wchodzi do domu zimne powietrze, a ucieka ciepłe. Tutaj mamy taką sytuację, że powietrze ciepłe sami ogrzaliśmy i potrzebne były do tego nakłady finansowe. Po co więc tracić to ciepło, z które płacimy, skoro można je z sukcesem odzyskać. Tym właśnie zajmuje się rekuperacja. Jeżeli chodzi o wentylację, to mamy sprawę bardzo podobną, tylko nie uwzględniamy już aspektu cieplnego. tzn. nie interesuje nas, jaka temperaturę ma powietrze, które wchodzi wychodzi. Naszym zadaniem jest tylko zapewnić stały dostęp czystego, świeżego powietrza do pomieszczeń w budynku. Wentylacja działa przez kratki wentylacyjne. Obieg sam się rozpoczyna i sam kończy. Nie ma tutaj naszego wspomagania, wszystko dzieje się według praw fizyki a my zapewniamy tylko kanały, który powietrze dociera i odpływa.

Klimatyzacja natomiast ma za zadanie schłodzić powietrze które jest w pomieszczeniu w sytuacji, kiedy w domu lub mieszkaniu jest zbyt gorąco. Wysoka temperatura w środku spowodowana jest zazwyczaj wysoką temperaturą na zewnątrz i dlatego zimną klimatyzacja jest praktycznie nieużywana, no chyba, że chcemy po prostu odświeżyć powietrze. Chociaż w tym celu można sobie spokojnie otworzyć okno i uzyskany efekt będzie taki sam, jak w przypadku wykorzystania klimatyzacji lub wentylacji. My jednak jesteśmy narodem wygodnym i lubimy wszelakiego typu instalacje. Wentylacja to jedno z takich udogodnień, które polepszają nam znacząco status życia.