Indywidualne projekty zabudowy wnęk

Bardzo ciekawym pomysłem na wykorzystanie teoretycznie nieustawnych powierzchni w domach i mieszkaniach jest ich zabudowa. Pojawia się sporo rozwiązań, które pozwalają na odzyskanie tych powierzchni do użytku. Zabudowy wnęk są coraz częściej oferowaną usługą przeróżnych firm meblarskich i rzemieślników.

zabudowy wnękFachowcy potrafią wykorzystać każdą niezagospodarowaną przestrzeń, nawet zupełnie nieustawny narożnik czy zawsze problematyczne skosy. Wydawałoby się, że nic nie można z nimi zrobić, a jednak się da. Zabudowy wnęk są wykonywane w różny sposób. Jednak zwykle są to półki, szuflady czy drążki zamocowane we wnęce, a całość jest zasłonięta drzwiami. Oprócz tego podstawowego wyposażenie zabudowy wnęk mogą być wyposażone w światło, które zapala się po otwarciu drzwi czy też elementy, które pozwalają na lepsze funkcjonowanie części ruchomych.
Zabudowy wnęk bardzo różnią się drzwiami. Ich wybór jest spory, bo można zamontować drzwi przesuwne, składane, uchylne, składano-przesuwne czy przesuwno-podwieszane. Rodzaj drzwi zależy zwykle od ilości miejsca. Bardzo często montowane są drzwi przesuwne lub składano-przesuwne, bo zabierają najmniej cennego miejsce. Do zabudowy wnęk można też wykorzystać drzwi, które wykończone są lustrem. Jest to znakomite rozwiązanie, gdy wnękę potraktujemy jako dodatkową szafę. Lustro pełni wtedy dwie funkcje – optycznie powiększa pomieszczenie, a także można się w nim przejrzeć po założeniu ubrania.
Wybierając meble do zabudowy wnęk trzeba wybrać jak najsolidniejsze rozwiązanie, aby nie trzeba było szybko naprawiać. Chodzi przede wszystkim o drzwi, które są elementem ruchomym. Także prowadnice szuflad powinny być na tyle solidne, aby nie zachodziła potrzeba ich wymiany przez długi czas. Zabudowy wnęk można dopasować do pozostałych mebli lub też podkreślić unikalność rozwiązania niecodziennym wykończeniem.

Z reguły zabudowy wnęk są wykonywane jako unikatowe, indywidualne projekty. Coraz częściej projektant tworzy projekt, korzystając ze specjalnego oprogramowania komputerowego, które bardzo często pozwala od razu wycenić koszty wykonania takiej zabudowy.