Ławka w parku

Estetyczne i funkcjonalne ławki parkowe

Odpoczynek na świeżym powietrzu często wiąże się z potrzebą skorzystania z ławek lub innego typu siedzisk. Tyczy się to zwłaszcza osób starszych lub matek z dziećmi, które w trakcie długiego spaceru chcą na chwilę się zatrzymać. Architekci przestrzeni miejskiej dbają o to, by ławki pasowały swoją estetyką do całego parku, placu zabaw lub innych terenów zielonych.

Ławki parkowe w przestrzeni miejskiej

Ławka w parkuWażny jest też ich materiał wykonania – im solidniejszy, tym bardziej odporny na czynniki atmosferyczne i potencjalne urazy mechaniczne. Wszelkiego typu zielone tereny wypoczynkowe, takie jak np. parki miejskie lub place zabaw powinny być wyposażone w odpowiednią ilość miejsc do siedzenia. Korzystają z nich nie tylko emeryci, którzy spotykają się tam na codzienne pogawędki, ale także rodzice z małymi dziećmi lub przechodnie potrzebujący przepakować zakupy na trasie ze sklepu do domu. Do wyboru jest obecnie wiele różnych rozmiarów, modeli i wariantów materiałowych wszelkiego typu ławek parkowych lub ogrodowych, które z powodzeniem mogą dodać uroku każdemu spacerniakowi. Sprawią też, że każdy ze spacerujących zyska dodatkowe miejsce siedzące na odpoczynek. Jest to niezwykle ważny z praktycznego punktu widzenia element miejskiego wyposażenia.

Ławka w parkuDzięki licznym możliwościom montażu dopasują się do każdego typu terenu, a także zapewnią spokój przechodniom. Jeśli obiektem poszukiwań planerów miejskiej przestrzeni są ławki parkowe betonowe cena będzie zależna głównie od ich wielkości oraz ilości dodatków wykonanych z innych niż beton surowców. Więcej kosztują solidne elementy wykończenia ławek, takie jak np. metalowe nierdzewne blaszki, na których zamontować można siedzisko. Nieco mniej kosztować będzie drewno, z którego wykonywane są praktyczne i wygodne pale ławkowe. Im dłuższa i szersza jest ławka, tym więcej się za nią zapłaci. Koszty zależą także od projektu. W poszukiwaniu gotowych szablonów i modeli ławek warto przejrzeć tematyczne strony internetowe. Zazwyczaj znajdują się tam dokładne zdjęcia siedzisk wraz ze szczegółowymi opisami produktów. Ponadto przy większych zamówieniach hurtowych zwykle płaci się nieco mniej. Jeśli chodzi o sprzedaż detaliczną, to koszt będzie nieco większy.

Jednak bez względu na to, ile ławek i jakiej wielkości siedziska zamierza się nabyć, warto też zwrócić uwagę na materiał wykonania. Okazać się może bowiem, że inwestując więcej pieniędzy w lepszej jakości materiały finalnie zaoszczędzi się na przyszłych potencjalnych naprawach. Betonowe solidnie wykonane ławki są o wiele bardziej odporne na czynniki eksploatacyjne, a także zmienne warunki pogodowe. Przetrwają więcej niż ich mniej trwałe odpowiedniki.