elewacja domu

Drewniana elewacja czy panele drewnopodobne

Drewniane wykończenie domów jeszcze kilka lat temu kojarzyło się tylko z tradycyjnymi góralskimi lub wiejskimi chatami oraz działkami rekreacyjnymi. Obecnie drewniana elewacja jest jednym z podstawowych elementów w projektach domów nowoczesnych. Architekci coraz częściej zwracają uwagę na to, żeby budynki dopasowywały się stylem w otaczającą je przestrzeń.

Którą elewację zastosować na budynku?

panele elewacyjnePopularność kupowania działek poza miastem ciągle rośnie, a co za tym idzie, otoczenie budowanego domu to zazwyczaj pola i lasy. Drewno wydaje się pasować do takiego krajobrazu idealnie. Drewniana elewacja sprawia, że budynek pięknie komponuje się z otaczającą go naturą. Drewno ma niezwykłą moc, kojarzy się z siłą i wytrzymałością, wzbudza poczucie bezpieczeństwa oraz tworzy niezwykle rodzinny i przytulny klimat. Niestety elewacja z prawdziwego drewna należy do wykończeń niezwykle drogich. Wiele osób zapomina, że oprócz desek trzeba zapłacić ekipie za montaż, a także zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne sprzęty do montażu takie jak ocieplenie, odpowiednie mocowania i gwinty, a także środki do impregnacji. Duży wpływ na cenę ma również odmiana użytego drewna. Wszystkie deski wykonane z egzotycznych drzew np. bangkirai czy okoume będą niezwykle trwałe i odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, ale ich cena za metr kwadratowy potrafi być nawet pięciokrotnie wyższa niż klasycznych desek świerkowych.

elewacja domuDeski świerkowe są rozwiązaniem najkorzystniejszym finansowo, lecz potrzebują solidnej impregnacji. Odpowiednio zabezpieczone mogą służyć bardzo długo, ale żywotnością nigdy nie dorównają egzotycznemu drewnu. Innym, atrakcyjnym cenowo rozwiązaniem, są panele drewnopodobne. Najczęściej są one wykonane ze styropianu lub masy akrylowej dodatkowo wzmocnionej włóknem szklanym i innymi materiałami. Odpowiednio dobrane są łudząco podobne do prawdziwych desek drewnianych, ale ich wytrzymałość jest znacznie większa. Tanie panele elewacyjne drewnopodobne nie chłoną wilgoci, są odporne na śnieg, deszcz, wiatr oraz negatywne działanie promieni słonecznych. Deski styropianowe wymagają odpowiedniej impregnacji, natomiast akryl nawet bez niej przetrwa najtrudniejsze warunki.

Gospodarze doceniają niepowtarzalny wygląd i zapach desek z prawdziwego drewna. Żadna sklejka lub imitacja, choć bywają czasem łudząco podobne, nie są w stanie ich zastąpić. Niestety jest to bardzo kosztowne rozwiązanie i wymagające stałej pielęgnacji. Trzeba usuwać zarysowania oraz zasinienia, wymieniać uszkodzone deski oraz regularnie nakładać ochronne preparaty.