oznakowanie przewodów

Dlaczego stosowanie oznaczników przewodów jest tak ważne?

Nieprawidłowe zlokalizowanie i zidentyfikowanie przewodów, może mieć bardzo poważne następstwa. Dlatego też obecnie w miejscach, gdzie występuje ich bardzo duże nagromadzenie, stosuje się specjalnego rodzaju oznaczniki. Ważne, by były one odporne na potencjalnie zaburzające ich czytelność, czynniki zewnętrzne. Stosowanie takich oznaczników jest bardzo często koniecznością, szczególnie podczas produkcji maszyn, a także i rozbudowy różnego rodzaju instalacji.

Niezbędne oznaczniki przewodów

oznakowanie kabliJeśli chodzi o produkcję maszyn, to polecane oznaczniki przewodów mogą się okazać niezbędne szczególnie podczas produkcji pojazdów kolejowych, oraz maszyn rolniczych. Jeżeli chodzi o instalacje, to chodzi tutaj oczywiście o te oparte o kable, gdzie oznaczniki również mogą okazać się niezwykle istotne. Chodzi tutaj przede wszystkim o rozbudowę, lub też budowę zupełnie nowej sieci telekomunikacyjnej, jak również i tej światłowodowej. Bardzo często stosowanie oznaczników jest również konieczne w przypadku zakładów przemysłowych ogólnie, gdzie jest duża liczba przewodów dostarczających energię do różnych maszyn. Aby oznaczniki mogły jednak spełniać swoje funkcje, ważne jest, aby upewnić się że przez długi czas nie utracą one swoje czytelności. Muszą być one więc wykonane z takich materiałów, jak poliuretan, z domieszką metalu. Dzięki temu, pozostaną one odporne na takie czynniki jak na przykład promieniowanie UV, zakurzenie, czy też wilgoć.

oznakowanie przewodów

Dodatkowo, oznaczniki muszą koniecznie spełniać pewne, ściśle określone normy bezpieczeństwa takie jak EN 4554 5-2. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby spełniały one określone wymagania, jeśli chodzi o ochronę przeciwpożarowa. W przemyśle kolejowym, ważne jest zaś stosowanie oznaczników perforowanych, wyposażonych dodatkowo w możliwość ich zadruku z wykorzystaniem drukarki termotransferowej. W przypadku znakowania zaś wiązek kabli, czy też przewodów, ważne jest stosowanie etykiet identyfikacyjnych w formie drabinki. Te cechują się przede wszystkim wysoką wytrzymałością mechaniczną oraz wysokim poziomem elastyczności. Dostępne są jednak również oznaczniki wykonane w całości ze stali nierdzewnej, które można stosować nawet w miejscach o podwyższonej wilgotności.

Stosowanie oznaczników przewodów w przemyśle jest niezmiernie istotne. Jest to bowiem jedyny sposób aby upewnić się, że niewłaściwy przewód nie zostanie przypadkowo wyłączony, bądź też uszkodzony. Ważne jest dobranie rodzaju takiego właśnie oznacznika do konkretnej sytuacji, oraz miejsca ich planowanego użytkowania.