Dlaczego huśtawki są tak lubiane przez dzieci?

Rodzice niemowląt, bardzo często – aby je uspokoić – kołyszą je na rękach lub huśtają wózek, w którym znajdują się dzieci. Ta prosta czynność sprawia, że pociechy powoli przestają płakać – według specjalistów na tę reakcję wpływa fakt, iż takie kołysanie na rękach przypomina maluchom to, które towarzyszyło im wówczas, gdy jeszcze przebywały w łonie matki.

Huśtawki na plac zabaw zwiększają sprawność

plac zabawStąd twierdzenia, że kołysanie dobrze działa na dzieci, które czują się wtedy bezpiecznie. Starsze dzieci zamiast kołysania wybierają już huśtanie. Dlaczego? Huśtawki na plac zabaw dostarczają wielu wrażeń – dziecko posiada wówczas najlepszy kontakt z własnym ciałem, ocenia swoją sprawność fizyczną oraz koordynację ruchową. Podczas huśtania uaktywnia się układ przedsionkowy, który odpowiada nie tylko za wspomnianą koordynację ruchową, ale także za koncentrację oraz relacje przestrzenne. Każde dziecko zawsze z wielką radością biegnie w stronę huśtawki – niezależnie od tego, czy jest to profesjonalna huśtawka, czy po prostu deska lub opona przywiązana do sznurka na drzewie. Ważne jest jednak to, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo. To dlatego na placach zabaw powinny znajdować się tylko solidnie, odpowiednio umieszczone w gruncie huśtawki.

huśtawki na plac zabawProducenci proponują między innymi huśtawki łańcuchowe z siedziskiem klasycznym lub kubełkowym, wykonanym z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Łańcuchy są solidnie zamontowane do poprzecznej belki. Całość opiera się także na belkach, których drewno zostało odpowiednio zabezpieczone. Impregnacja ciśnieniowa sprawia, że drewniane urządzenia przeznaczone do montowania na zewnątrz, mają wydłużoną żywotność i stają się odporne na negatywne działanie czynników atmosferycznych. Oprócz belek okrągłych producenci wykonują także huśtawki z kantówek. Taka huśtawka powinna być solidnie zabetonowana w gruncie, aby jej użytkowanie było całkowicie bezpiecznie. Ponadto przed montażem powinniśmy sprawdzić, czy na placu zabaw jest odpowiednia ilość miejsca – oprócz samej huśtawki należy uwzględnić też kilka metrów przestrzeni przed nią i za nią – tyle, ile wynosi zasięg łańcucha. Łącznie powinno to być około 8 metrów. Oferty producentów obejmują także huśtawki „ważki”, czyli huśtawki równoważne, przeznaczone do jednoczesnego użytkowania przez dwie osoby.

Tego typu huśtawki wykonane są na metalowym stelażu, zamontowanym w ziemi. Uchwyty mogą przyjmować różne formy – oprócz klasycznych, bardzo często można spotkać się na przykład z uchwytami zamontowanymi na głowach koników, wykonanych na przykład z płyty HDPE.