szlifierka makita

Czym powinna charakteryzować się dobra szlifierka kątowa?

Wykonując prace warsztatowe, zawsze zależy nam na ich szybkim przebiegu – trzeba liczyć się z tym, że własne umiejętności nie są jedynym czynnikiem, który ma wpływ na skuteczność i tempo przeprowadzanych prac. Równie istotne są wykorzystywane narzędzia.

Cechy szlifierki kątowej makita

szlifierka makitaObecnie ich rynek jest naprawdę rozbudowany – można je podzielić między innymi ze względu na to, w jaki sposób są zasilane. Wymienia się wówczas elektronarzędzia, narzędzia pneumatyczne i hydrauliczne, a także te, w których źródłem zasilania są silniki spalinowe – to przede wszystkim podkaszarki, przycinarki do żywopłotu czy pilarki łańcuchowe. Do prac budowlanych w domu najczęściej wykorzystuje się elektronarzędzia – zwłaszcza te, które oprócz zasilania prądem stałym posiadają także możliwość zasilania bateryjnego. Mowa tu więc między innymi o podręcznych wiertarko-wkrętarkach czy też szlifierkach. Przydatne w wielu sytuacjach okazują się między innymi elektryczne szlifierki kątowe – są one skonstruowane w taki sposób, który umożliwia im dokładną obróbkę nawet wyjątkowo twardych materiałów – sprawdzają się przy szlifowaniu betonu zwykłego lub komórkowego, a także ceramiki. Oczywiście każda szlifierka kątowa, podobnie jak lekka Makita GA5030r (model ten posłuży nam za przykład), powinna być wyposażona w ochronę silnika przed pyłem powstającym podczas pracy. W przypadku opisywanego modelu, ochronę stanowią dwa pierścienie labiryntowe, których podstawowym zadaniem jest uszczelnianie łożyska kulkowego. Dzięki dobrej szczelności, nie ma możliwości, aby pył czy zanieczyszczenia dostały się do środka urządzenia.

szlifierka makitaZwróćmy uwagę też na to, czy dana szlifierka pozwoli nam na bezpieczną pracę. Wielu producentów oferuje urządzenia wyposażone na przykład w funkcję anty-restart. Najłatwiej opisać, na czym funkcja ta polega, wyobrażając sobie sytuację, gdy przez przypadek odłączyliśmy zasilanie urządzenia w trakcie pracy. Po jego podłączeniu urządzenie byłoby automatycznie uruchomione – zapobiega temu właśnie anty-restart, dzięki któremu my sami decydujemy, w którym momencie po przywróceniu zasilania na nowo uruchomić szlifierkę. Obok bezpieczeństwa istotna jest także kwestia użytkowania. Łatwość zapewnia specjalna konstrukcja rękojeści – w przypadku Makity GA5030r, jest ona tak odchylona, że umożliwia operatorowi łatwiejsze manewrowanie. Ponadto kompaktowość urządzenia pozwoli nam dostać się nawet w trudno dostępne miejsca – szlifowanie zostanie więc przeprowadzone dokładnie na całej powierzchni.

Wiadomo jednak, że wraz z czasem eksploatacji, niektóre z elementów mogą ulegać zużyciu. Wyposażając szlifierkę w blokadę wrzeciona, producent zadbał o to, aby wymiana tarczy mogła przebiegać szybko i bez kłopotów. Wygląda więc na to, że szlifierka kątowa powinna znaleźć swoje miejsce wśród elektronarzędzi w naszym warsztacie.