rekuperacja

Czym jest nowoczesna rekuperacja?

Ceny energii rosną, dlatego dobrze jest uchronić się przed jej stratą. Oszczędność pozwoli mniej wydawać na ogrzewanie, co jest szczególnie ważne w naszym klimacie zimą. Opuszczającego dom ciepła nie da się odzyskać z atmosfery, dlatego należy zrobić wszystko, aby jeszcze przed wydostaniem się go za ściany mieszkania zatrzymać energię.

Rekuperacja czyli wymiana powietrza

rekuperacja Umożliwia to rekuperacja, czyli proces, który pozwoli zaoszczędzić na opłatach, a jednocześnie być ekologicznym, przeciwdziałając efektowi cieplarnianemu. Odzyskane ciepło może być ponownie wykorzystywane. Umożliwia to nowoczesna rekuperacja w Katowicach, czyli zjawisko wykorzystywane w wentylacji. Ciepło z masy gazów, które są wywiewane z domu, może być zatrzymane, jednak niezwykle istotne jest, aby świeże powietrze nie mieszało się z nimi. System umożliwia jednak jego ogrzewanie, dzięki czemu ma ono temperaturę zbliżoną do tej, która jest we wnętrzu domu. Zużyte powietrze jest więc odprowadzane, z kolei świeże jest ocieplane – również dzięki gazom, które przekazują ciepło, zanim opuszczą mieszkanie. Nowoczesna rekuperacja w Katowicach wymaga jednak zainstalowania specjalnego urządzenia. Nazywa się ono rekuperatorem, który jest nazywany jeszcze inaczej – sprzęt bywa określany jako centrala wentylacyjna. To zdecydowanie najważniejszy element całego systemu, który jest jednak złożony z wielu innych części.

rekuperacja Cały układ wentylacji nawiewno-wywiewnej ma dodatkową funkcję w postaci odzyskiwania ciepła z powietrza, które już zostało zużyte. Dzięki temu można zaoszczędzić na energii, ponieważ nie jest ona marnowana, a przekazywana gazom z atmosfery, które dopiero dostają się do domu. W systemie zawarte są też specjalne czerpnie, które pobierają świeże powietrze z zewnątrz. Następnie jest ono transportowane kanałami do centrali, a więc właśnie tam, gdzie znajduje się rekuperator. Warto podkreślić, że latem, kiedy istotne jest schładzanie pomieszczenia, a nie jego ogrzewanie, wymiennik ciepła działa w ten sposób, aby powietrze we wnętrzu domu miało niską temperaturę. Rekuperacja umożliwia zatrzymanie w domu dużych ilości energii, która wcześniej była zużyta na dogrzewanie wnętrza. System składa się z umieszczonych poza budynkiem czerpni, które dostarczają do środka świeże powietrze.

Warto podkreślić, że nie miesza się ono ze zużytym. Masa gazów, które opuszczają dom, jest jednak ciepła, dlatego tak ważne jest zastosowanie w całym systemie wymiennika ciepła. Należy jednak zaznaczyć, że latem ma on za zadanie ochładzać pomieszczenie, a nie ogrzewać je, co pozwala cieszyć się optymalną temperaturą o każdej porze roku.