zakładanie ogrodów

Czy warto zatrudnić projektanta ogrodów?

Z chwilą kupienia własnej posesji, na której postawimy dom jednorodzinny, czy działki rekreacyjnej, każdy właściciel zastanawia się nad tym, w jaki sposób zagospodaruje teren wokół stawianego tam budynku.

Zakładanie ogrodów przez profesjonalistów

zakładanie ogrodówZazwyczaj odpowiedź jest jedna – znajdzie się tam ogród. Większości osób wydaje się, że założenie ogrodu jest proste – wystarczy przecież posadzić rośliny. Warto jednak zastanowić się, czy zaprojektować ogród samodzielnie, czy zdecydować się na szybkie zakładanie ogrodów w Poznaniu przeprowadzane przez profesjonalistów. Właściciel posesji kupuje w sklepie ogrodniczym rośliny, które mu się podobają – i sadzi je w dowolnych miejscach. Na początku krzewy są malutkie, dlatego prędko dokupuje kolejne, bo przecież mamy jeszcze tyle wolnej przestrzeni w ogrodzie! Szybko okazuje się, że nasze zagospodarowanie ogrodu jest pozbawione harmonii – wykonywaliśmy bowiem nasadzenia „na oko”, bez wcześniejszego przygotowania projektu, który pozwoliłby na zaznaczenie odległości między poszczególnymi roślinami, a także na stworzenie symetrycznych względem siebie klombów czy rabatek.

zakładanie ogrodówW naszym ogrodzie może panować więc pełen chaos – z pewnością dla niektórych ma to pewien urok, jednak większość osób lubi, gdy ogród charakteryzuje się równowagą. Przebywanie w nim pozwala wówczas na odstresowanie się i pozbycie niepokojów. Jeżeli więc zależy nam na tym, aby ogród był nie tylko estetyczny, ale i pełen harmonii – zdecydujmy się na profesjonalne projektowanie ogrodu. Zakładanie ogrodu przez doświadczone osoby przebiega w kilku etapach. Po pierwsze, jest to odpowiednie przygotowanie gruntu pod trawnik i nasadzenia. Dopiero po tym przeprowadzane jest sadzenie roślin zgodnie z wcześniej stworzonym projektem. Projekt uwzględnia też, w których miejscach powinny znaleźć się elementy małej architektury – ławeczka czy huśtawka ogrodowa. Osoba znająca się na ogrodnictwie, przewiduje też, na jaką wysokość mogą urosnąć poszczególne rośliny, ile cienia będą dawać dane drzewka i tak dalej – w ten sposób może w odpowiednim miejscu umieścić strefę relaksu. W ogrodzie może znaleźć się także oczko wodne – również do zatrudnionych fachowców będzie należało jego wykonanie.

Profesjonalnie zaprojektowany ogród, założony przez specjalistów, z pewnością będzie prezentował się estetycznie i stanie się obiektem podziwianym nie tylko przez domowników, ale i sąsiadów, zwłaszcza jeżeli zdecydujemy się na ogród w konkretnym stylu – na przykład ogród angielski, który wprowadziłby nieco sentymentalnego nastroju.