Czy warto budować dom drewniany w Warszawie?

W wielu państwach, np. Stanach Zjednoczonych, domy drewniane są bardzo popularne. Natomiast w Polsce wciąż panuje powszechne przekonanie, że dom murowany jest pod każdym względem lepszy od drewnianego i warto dopłacić, ale mieć trwałą i mocną konstrukcję, która starczy na lata.

Warszawa liderem w budownictwie domów drewnianych

domy drewnianeCzy znajduje to potwierdzenie w faktach? Technologia poszła ostro do przodu, a w Polsce w ostatnich dwóch dekadach zaczęto wdrażać sprawdzone pomysły z Zachodu. Dom drewniany nie musi się już kojarzyć z altanką, która łatwo zbiera wilgoć. Kluczem jest tutaj wybór odpowiedniego gatunku i rodzaju drewna (drewno suszone przemysłowo nie potrzebuje impregnacji, natomiast drewno przetarte należy dodatkowo zabezpieczyć). Jeśli firma stawiająca nasz dom i dostarczająca materiałów będzie chciała zaoszczędzić lub będzie wykonywać pracę w sposób nieprofesjonalny, to może nie być on odpowiednio zabezpieczony przed wilgocią, a tym samym skutkować pojawieniem się pleśni i grzybów oraz osłabieniem konstrukcji. Gdy korzystamy z drewna przetartego, należy je co pewien czas konserwować, by zachowało odpowiednie właściwości. Znalezienie profesjonalnej firmy do postawienia domu murowanego jest na pewno prostsze. Warto jednak się trochę wysilić, bo domy drewniane są znacznie tańsze od ich betonowych odpowiedników.

domy drewnianePoza tym ich budowa też trwa zdecydowanie krócej. Postawienie domu z drewna zajmuje często zaledwie trzy miesiące, co w przypadku domów murowanych się praktycznie nie zdarza, a do tego nie trzeba się przejmować warunkami atmosferycznymi w trakcie budowy. Domy drewniane posiadają bardzo dobre właściwości izolacyjne, dzięki czemu bardzo szybko się nagrzewają i powoli oddają ciepło. Przyjmuje się również, że mieszkanie w domach z drewna jest zdrowsze, z uwagi na wykorzystanie naturalnych materiałów. Grubość ścian również ma znaczenie. Na dziesięć metrów kwadratowych powierzchni oszczędza się jeden (w stosunku do domu murowanego). Zatem w domu liczącym sto metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, dziesięć przypada nam z samej zmiany budulca. Jeśli chodzi o domy drewniane Warszawa jest tutaj liderem. Zaplecze firm oferujących stawianie domów z drewna stoi na wysokim poziomie. Najlepiej korzystać ze sprawdzonych rozwiązań i z profesjonalnych ekip budowlanych.

Zapłaci się wtedy nieco drożej, ale i tak będzie to tańsze i szybsze niż postawienie domu murowanego. Jakby tego było mało, domy drewniane znacznie łatwiej jest przebudować i dostosować do swoich potrzeb. Z tego też powodu nowoczesne, stylowe domy wykonane są najczęściej właśnie z drewna.