blaty corian

Corian czy beton architektoniczny – jaki blat do kuchni wybrać

Dobór kuchennego wyposażenia to sprawa naprawdę ważna. Każdej gospodyni domowej będzie zależało na tym, aby kuchnia była jak najbardziej funkcjonalna – ale równocześnie nie chcemy tracić nic na estetyce pomieszczenia.

Blaty corian są estetyczne

blaty corianCzy możliwy jest dobór takich blatów, które charakteryzują równocześnie bardzo dobre parametry techniczne oraz atrakcyjny design? Okazuje się, że tak. Rozejrzyjmy się pośród blatów z betonu architektonicznego, z kamienia, z drewna, a także ze specjalnego materiału, jakim jest Corian. To ostatnie z pewnością dla wielu brzmi najbardziej tajemniczo. Tymczasem Corian można opisać w naprawdę prosty sposób – jest to po prostu specjalny materiał kompozytowy, który dzięki zastosowanej mieszance minerałów, żywic i innych substancji, wykazuje się o wiele lepszymi właściwościami niż pozostałe z wymienionych materiałów. Eleganckie blaty Corian są nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim o wiele bardziej odporne od kamienia czy drewna na zarysowania, działanie środków chemicznych oraz na wysoką temperaturę. Jeśli chodzi zaś o estetykę – stosuje się tutaj bezspoinowe łączenia blatów, dzięki którym możliwe jest uzyskanie całkowicie gładkiej powierzchni, co wygląda naprawdę atrakcyjnie.

blaty corianCo istotne, kompozyt możemy zabarwić na dowolny kolor – producenci proponują naprawdę szeroki wybór barw oraz faktur – na przykład możemy zdecydować się na Corian, który swoim wyglądem imituje naturalny kamień, jednak w odróżnieniu od niego, będzie ciepły i przyjemny w dotyku. W dodatku Corian, mimo swoich wyjątkowych właściwości, jest materiałem łatwym w obróbce. Nie będzie problemu z wycięciem w nim otworu na zlewozmywak. Minusem może być jedynie cena – jest to jednak wciąż jedno z droższych rozwiązań, dlatego nie każdy może sobie na nie pozwolić. Ceną może odstraszać także beton architektoniczny, jednak i te blaty idealnie wyglądają we wnętrzu nowoczesnym. Wzmacnianie blatów z takiego betonu za pomocą włókna szklanego sprawia, że całość nie jest zbyt ciężka, mimo że charakteryzuje się wysoką wytrzymałością. Beton architektoniczny zapewnia atrakcyjną, gładką powierzchnię blatu, choć musimy liczyć się z obecnością mikroskopijnych porów, co jest charakterystyczne dla każdego przecież rodzaju betonu.

Mimo iż cena tych dwóch rodzajów blatów może nas onieśmielać, warto zdecydować się na któryś z nich, jeżeli zależy nam na nowoczesnym, modernistycznym wnętrzu. Stanowią one doskonałą alternatywę dla oklepanych już blatów z laminatu czy nawet dla tych drewnianych, które są najczęściej wybierane.