listwy przypodłogowe mdf

Charakterystyczne cechy listew MDF

Do wykańczania wnętrz stosuje się mnóstwo różnych materiałów – od kamienia, przez drewno, na tworzywach sztucznych kończąc. Wszystkie z nich mają zarówno swoje zalety, jak i wady, poza tym, każdy z materiałów przeznaczony jest do innego rodzaju zadań.

Listwa z dobrego materiału

listwy przypodłogowe mdf	Innymi właściwościami wykazuje się kamień – to najtrwalszy materiał budowlany, innymi drewno – jako materiał łatwo poddający się obróbce doskonale sprawdza się w wykonywaniu rozmaitych zdobień, innymi tworzywa sztuczne, które są najbardziej uniwersalne i stanowią bardzo często alternatywę dla pozostałych materiałów. Najczęściej jednak stosuje się drewno, zwłaszcza jako element dekoracyjny – z drewna wykonywane są rozmaite ornamenty zdobiące nasze wnętrza, takie jak listwa przypodłogowa MDF. Jej nazwa wzięła się właśnie od materiału, z jakiego jest wykonywana: Medium-Density Fibreboard, czyli po prostu płyta pilśniowa ma średnią gęstość włókien, z których się składa, co czyni ją bardzo uniwersalnym materiałem rzemieślniczym. Z płyt pilśniowych wykonuje się między innymi meble, panele podłogowe oraz listwy ozdobne. Te ostatnie stanowią element dekoracyjny łączący ścianę z podłogą lub sufitem, a niekiedy także montuje się je jako ornament ścienny.

listwy przypodłogowe mdf	Listwy wykonane z płyt pilśniowych wykazują się bardzo korzystnymi właściwościami, które można by bardzo długo wymieniać. Jedną z najważniejszych ich cech jest to, że są wyjątkowo wdzięcznym materiałem do obróbki – przy pomocy frezowania można im nadawać dowolnego kształtu, są również dość elastyczne, dzięki czemu można je zakrzywiać. Nadają się również do malowania na dowolny kolor, a także do pokrywania ich warstwą gipsu, co sprawia, że mogą stanowić element dekoracyjny zewnętrznych elewacji budynków. Charakteryzują się ponadto własnościami ognioodpornymi, a także są niepodatne na działanie wilgoci, co czyni je niezwykle trwałym materiałem niewrażliwym również na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki tym wszystkim cechom pilśniowe listwy są bardzo uniwersalne i bardzo chętnie wykorzystywane w budownictwie. Mogą stanowić element zdobiący każde wnętrze, nadając mu niepowtarzalnego charakteru. Są stosunkowo niedrogie i bardzo łatwe w montażu – dzięki swej niewielkiej wadze nie wymagają wiercenia otworów w ścianach, wystarczy im bowiem dobrej jakości klej wiążący na bazie akrylu.

Doskonale dopasują się zatem do każdej gładkiej powierzchni zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Przy wyborze płyt pilśniowych warto jest postawić na polskiego producenta, wspierając tym samym naszą gospodarkę.