Bramy do obiektów straży pożarnej

Obiekty budowlane wykorzystywane przez straż pożarną muszą spełniać pewne wymagania. Po pierwsze, bardzo ważne jest, aby pojazdy były trzymane w odpowiednich warunkach, dzięki czemu nie będą szybko niszczeć. Zamiast na terenie zewnętrznym, należy trzymać pojazdy specjalistyczne w hali.

Harmonijkowe bramy – jakość

bramy harmonijkowe ocynkowaneAby mogły one bezpiecznie wjechać i wyjechać, należy też zadbać o odpowiednią bramę. W obiektach straży pożarnej najczęściej zobaczyć można bramy harmonijkowe ocynkowane, które charakteryzuje najwyższa jakość i zabezpieczenie przed korozją. Dostępne są one w różnych wersjach – może być zastosowany do ich produkcji różny materiał, także jego grubość może być różna. Ponadto takie bramy harmonijkowe różnią się między sobą wypełnieniem skrzydła, zawiasami oraz współczynnikiem przenikania ciepła oraz izolacyjności akustycznej. Co zatem proponują nam producenci? Weźmy na tapet jedną taką bramę ocynkowaną. Została ona wykonana z profilów aluminiowych z przegrodą termiczną. Zastosowano w nich zatem piankę poliuretanową oraz szkło klimatyczne o grubości około 26 mm, dzięki czemu współczynnik przenikania ciepła wyniósł raptem 2,1 W/m2K. Jest to dość dobry wynik, dlatego takie bramy możemy spotkać w wielu obiektach straży pożarnej. Inną opcją jest na przykład brama harmonijkowa złożona z paneli typu sandwich.

bramy harmonijkowe ocynkowanePosiada izolację z wełny mineralnej, i współczynnik ciepła jest tu jeszcze niższy – wynosi 1,8 W/m2K. Jak widać, producenci oferują wiele ciekawych rozwiązań dla straży pożarnej. Warto jednak zwrócić uwagę też na sposób montażu, ponieważ i pod tym względem poszczególne bramy mogą się między sobą różnić. W niektórych przypadkach zawiasy montuje się od strony czołowej i reguluje, w innych zaś są po prostu montowane nawierzchniowo. Bramy harmonijkowe dla straży pożarnej dostępne są w dwóch różnych wersjach – mogą to być bramy otwierane jedynie ręcznie, jak i takie wyposażone w napęd. Są one uruchamiane mechanicznie, nie wymaga to od strażaków żadnego wysiłku. Zamykanie i otwieranie bramy odbywa się szybko i całkowicie bezproblemowo. Jest to bardzo ważne, ponieważ gdy strażacy wyjeżdżają na akcję, liczy się każda chwila. Nie ma co bezsensownie tracić czasu na ręcznie otwieranie i zamykanie, podczas gdy automatyka bramy może zrobić to o wiele szybciej.

To dlatego do obiektów straży pożarnej obecnie wybiera się jedynie takie bramy, które mogą mieć zamontowany system automatyki. Jest to bowiem wartościowe udogodnienie, którego nie warto bagatelizować. Podsumowując, automatyczne bramy harmonijkowe do budynków strażackich to wybór naprawdę godny uwagi.