Boczne oświetlenie w mieszkaniu

Wszyscy specjaliści od urządzania wnętrz doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak wielkie znaczenie dla wyglądu i klimatu każdego pomieszczenia w mieszkaniu ma oświetlenie. Wszystko oczywiście zależy od tego jaki efekt chcemy osiągnąć.

lampy podłogoweNiektórym podobają się sterylne, niemal futurystyczne wnętrza. Pasuje do takich jasne światło halogenów albo umieszczonych na suficie, albo jako punktowe oświetlenie. Inni z kolei preferują bardziej sielską atmosferę. Odpowiednią oprawę nadaje jej ciepłe światło, dyskretne i rozproszone. Wielbiciele takich klimatów zazwyczaj stawiają nie na światło padające z góry, lecz na to delikatniejsze, boczne. Istnieje kilka sposobów na to, by wykorzystać takie źródła światła przy jednoczesnym dostatecznym naświetleniu pomieszczeń. Kluczowa jest tutaj wielkość konkretnego pokoju. Możemy postawić albo na jedno główne źródło, albo na kilka mniejszych pobocznych.
W dużych pokojach dobrze sprawdzą się lampy podłogowe. Zazwyczaj są to wysmukłe przedmioty, które mogą przybrać formę klasyczną, z abażurem, lub nowoczesną, w postaci kilku mniejszych „gron” z żarówkami. Jest to idealne oświetlenie do czytania, często jest więc ulokowane w okolicy kanap i foteli. Sprzyja także oglądaniu telewizji, nie regeneruje bowiem nieprzyjemnych dla oka refleksów.
Za oświetlenie boczne mogą też odpowiadać umieszczone na ścianach kinkiety. Ich światło jest delikatne i powinno być traktowane bardziej jako pomocnicze niż główne źródło. Część osób stawia z kolei na klimat. Przyjemnie jest bowiem spędzić wieczór w towarzystwie bliskiej sercu osoby w pomieszczeniu jedynie delikatnie rozświetlonym przez nienachalne, punktowe źródła. Często wybiera się wtedy bardzo przyjemny wizualnie sposób, a mianowicie białe lampki choinkowe rozwieszone na regałach lub wokół ramy okiennej. Mimo, iż tego typu ozdoby kojarzą się głównie z Bożym Narodzeniem, to sprawdzają się wyśmienicie nawet jako klimatyczne urozmaicenie letniej zabawy w ogrodzie.

Takie źródło jest też idealne do robienia pamiątkowych zdjęć uświetniających magiczne momenty.    

Źródłem informacji była strona:

http://www.multilampy.pl/lampy-stojace-podlogowe