badania gruntu

Badanie gruntu – kiedy warto wykonać?

Badanie gruntu wydaje się być czymś bardzo specjalistycznym i zapewne większość osób kojarzy je z działaniem hobbystów, czy ekologów, którzy sprawdzają stan zanieczyszczenia gleby.

Czy badania gruntu są przydatne?

badania gruntuTo jednak błędne podejście. Badanie gruntu można, a nawet powinno się, wykonywać przed zakupem działki lub chociaż przed rozpoczęciem dowolnej budowy. W opisie działki najczęściej można się dowiedzieć ile ma metrów, czy jest ogrodzona i jak położona. Osoba, która nie zna się na ukształtowaniu terenu i ogólnie o florze może nie zauważyć, że dookoła rośnie dużo roślin charakterystycznych dla terenów podmokłych, czy też skarpa nie jest stabilna by rozpocząć budowę. Wtedy budowa może wymagać dodatkowo wzmocnionych i kosztownych fundamentów. Takie badanie gruntu przed budową nie jest zatem stratą pieniędzy, a wręcz przeciwnie, dzięki niemu możemy sporo zaoszczędzić. Badanie gruntu należy wykonywać także przy bardziej wymagających projektach budowlanych. Są to między innymi galerie handlowe, fabryki, drogi, bloki z podziemnymi parkingami. Ich ciężar właściwy jest o wiele większy niż domu jednorodzinnego. Poza samą wagą materiałów budowlanych trzeba doliczyć koszty wyposażenia. Są to także obiekty intensywnie użytkowane. Badanie gruntu przed budową pozwoli inwestorom określić na jakie rozwiązania powinni postawić, tak by całość była mocna i stabilna. Oczywiście badanie gruntu nie dotyczą jedynie sprawdzenia terenu przed budową.

badania gruntuIstnieje także geologia złożowa. Jest to dział geologii zajmujący się poszukiwaniem złóż naturalnych. Dzięki badaniom gruntu można stwierdzić, czy w danym miejscu znajduje się kruszec naturalny w takiej ilości, że warto go wydobywać. To specjalistyczna dziedzina geologii i zazwyczaj zlecenia na takie badanie wykonują organy państwowe lub też znane już kopalnie lub firmy zajmujące się przetwórstwem złóż naturalnych i poszukujących nowych możliwości. Badanie gruntu nie musi odnosić się jedynie do wielkich konstrukcji czy kopalni. Przydaje się także przy mniejszych sprawach, takich jak wykopanie studni głębinowej. Dzięki niemu osoby wykonujące odwierty wiedzą na jaką mniej więcej głębokość muszą kopać, by dotrzeć do źródła wody. Podsumowując, badanie gruntu najczęściej wykonywane jest tam, gdzie teren jest problematyczny (podmokły, stromy, gliniasty, piaszczysty itp.) i trzeba wiedzieć jak zbudować daną konstrukcję, jakie zrobić fundamenty, wzmocnienia.

Analiza sprawdzi się także w przypadku obiektów użyteczności publicznej oraz tam, gdzie trzeba wykonać studnie głębinowe.