maszyna wytrzymałościowa

Automatyka do maszyn wytrzymałościowych

Nowoczesne przedsiębiorstwa, które zajmują się mechaniką doświadczalną, z pewnością wyposażone są w najnowsze maszyny korzystające ze współczesnej technologii. Posiadają one o wiele więcej funkcji niż dawne maszyny wytrzymałościowe, a największą zaletą jest z pewnością możliwość ich automatyzacji.

Nowoczesne maszyny wytrzymałościowe

 maszyna wytrzymałościowaTo zapewnia sterowanie taką maszyną, na przykład poprzez ustalanie generowanego obciążenia oraz maksymalnego przemieszczenia się obiektu. Czym różni się nowoczesna maszyna wytrzymałościowa od starszych wersji? Przede wszystkim posiada programator, za pomocą którego możliwe jest przygotowanie poprawnego kodu programu. Najlepsza uniwersalna maszyna wytrzymałościowa jest kompatybilna z komputerem PC – to w nim bowiem montowany jest interfejs systemowy. To sprawia, że praca z urządzeniem staje się o wiele prostsza. W takim interfejsie wszystkie funkcje, które może wykorzystywać użytkownik, są czytelnie opisane. Nie sprawi więc żadnego problemu między innymi wybór sygnału sterowanego (możliwości mamy w tym miejscu trzy – możemy zdecydować się na sygnał sterowany w postaci siły, odkształcenia lub przemieszczenia obiektu). Operator za pomocą automatyki może dowolnie ustawiać parametry pracy, sprawdzać działanie czujników i ogólnie całej maszyny, kontrolować działanie systemu zabezpieczeń.

 maszyna wytrzymałościowaIstotne jest także to, że za pomocą sterowania ręcznego możemy samodzielnie przygotować maszynę wytrzymałościową do przeprowadzenia próby. Odbywa się to poprzez wstępne ustawienie właściwego położenia tłoczyska. Oczywiście, aby korzystać z automatyki maszyny, należy posiadać niezbędną w tym zakresie wiedzę. Niedopuszczalne jest użytkowanie maszyny przez osobę całkowicie niedoświadczoną. Programista maszyn, chociaż zawsze musi przejść przez tę samą sekwencję kroków przy dodawaniu nowego programu, powinien przy tym działaniu być uważny, bo nawet najmniejszy błąd może mieć negatywny wpływ na prowadzenie badania, także poprzez zafałszowanie jego wyników. Nowoczesne sterowniki są wyposażone często w funkcję symulacji – to jest przy wprowadzaniu nowych ustawień, możemy zobaczyć na ekranie, w jaki sposób wówczas zachowa się tłoczysko siłownika. Dopiero po tej wstępnej symulacji, program przeprowadzi właściwą próbę. Automatyzacja maszyn wytrzymałościowych zdecydowanie poprawiła jakość badań.

Firmy specjalizujące się w mechanice doświadczalnej, mogą wykonywać o wiele więcej prób w krótszym czasie. Przy tym zachowują najwyższą jakość usług i ograniczają do minimum możliwość wystąpienia jakiegokolwiek błędu.