ogrzewanie podczerwienią

Alternatywne ogrzewanie na podczerwień

Rynek grzewczy co jakiś czas zaskakuje rozwiązaniami coraz to bardziej nowoczesnymi i energooszczędnymi – chodzi w końcu o to, żeby nasze mieszkania i domy były ciepłe, a przy tym i możliwie tanie w utrzymaniu. Producenci proponują rozmaite sposoby ogrzewania zamkniętych powierzchni – od tradycyjnych kaloryferów, poprzez ciekawe, designerskie kominki ekologiczne, na naprawdę intrygujących rozwiązaniach kończąc.

Nowoczesne ogrzewanie podczerwienią

ogrzewanie podczerwieniąJednym z nich jest ogrzewanie na podczerwień.. które dostępne jest w różnych wariantach: grzejników, nagrzewnic i systemów powierzchniowych. O ile pierwsze i drugie niewiele różnią się od tradycyjnych kaloryferów, jakie wszyscy znamy, o tyle systemy powierzchniowe charakteryzują się wyjątkowymi cechami. Przed wszystkim nie są widoczne dla oka, ponieważ montuje się je pod podłogą, w ścianach oraz sufitach – to najbardziej efektywne ogrzewanie podczerwienią, jakie jest dostępne w tej chwili na rynku. Jak wiadomo ciepłe powietrze jest lżejsze od zimnego, dlatego ogrzewanie tradycyjnymi metodami powoduje gromadzenie się ciepła pod sufitem. Tymczasem grzanie podłogowe zapewnia przyjemne ciepło na całej powierzchni podłogi oraz bezpośrednio nad nią. Dodatkowo przekazują ciepło przedmiotom mającym z nimi styczność, a te z kolei stają się w ten sposób kolejnym źródłem ciepła.

ogrzewanie podczerwieniąDziałają na bardzo prostej zasadzie: bezpośrednio pod powierzchnią podłogi, ściany lub sufitu montuje się specjalne folie lub systemy grzewcze, które przekazują energię cieplną panelom lub posadzce – system urządzenia musi być odpowiednio skonfigurowany w zależności od materiału, z jakim będzie miał bliski kontakt. Następnie wystarczy wykończyć wnętrze, by móc cieszyć się wyjątkowo komfortowym ciepłem mieszkania. Ogrzewanie podczerwienią nadaje się do każdego rodzaju pomieszczeń – zarówno do salonu i sypialni, jak również kuchni i łazienki. Przed montażem trzeba jednak podjąć decyzję, czy grzejniki podłogowe mają być jedynym źródłem ciepła w naszym domu, czy też mają stanowić jedynie uzupełnienie dla tradycyjnego ogrzewania. Sprawdzają w obydwu wariantach, jednak jako samodzielne system grzewczy generują dużo mniejsze koszty – ze względu na swoje właściwości energooszczędne mogą nam zapewnić bardzo wysokie oszczędności w okresie grzewczym, a ich dodatkowym atutem jest to, że będą dla nas dostępne przez cały rok.

Ogrzewanie podczerwienią jest bardzo praktyczne i pożyteczne dla środowiska. Zasilane są elektronicznie, dlatego ich obsługa jest niezwykle prosta – za pomocą zdalnego pilota można uzyskać pożądaną temperaturę.